BRATISLAVA. Domáce práce a starostlivosť o deti stále patrí prevažne ženám, ukázala to štúdia Ženská práca: Matky, deti a globálna kríza starostlivosti o deti od britského Inštitútu zámorského rozvoja. K odpracovaným týždňom v roku tak treba ženám v priemere prirátať 5 týždňov neplatenej práce. Denne je to v priemere 45 minút až dve hodiny.
Zdroj: Inštitút zámorského rozvoja
Neplatená práca navyše
Výskumníci sa pozreli na rozdelenie starostlivosti o deti a domácnosť medzi ženy a mužov v 66 krajinách. Ženy trávia 3,3 krát viac času v neplatenej práci ako muži – teda upratujú, varia a starajú sa o deti. A to častokrát na úkor svojho voľného času či zamestnania.
V Iraku, Mexiku, Turecku a Kostarike strávia ženy v neplatenej práci oproti mužom ročne navyše viac ako desať týždňov. Tesne pod desať týždňov je to v Tunisku a Indii. Ženy v Maďarsku a Poľsku venujú domácnosti a deťom okolo päť týždňov ročne naviac. Rakúšanky a Holanďanky niečo vyše štyroch, Američanky a Francúzsky niečo vyše troch. Najmenej neplatenej práce navyše majú ženy vo Švédsku, no stále je to o 1,7 týždňa viac ako muži. Tesne za nimi nasledujú Nórky a Dánky.
U nás upratujú hlavne ženy
Slovensko nebolo do britského výskumu zahrnuté. Prieskum o upratovaní robil vlani Slovenský národný panel. Podobný prieskum prebehol aj v susednom Česku, kde ho robil Český národní panel. Online prieskumu sa zúčastnilo päťsto respondentov vo veku od 18 do 65 rokov.
V oboch krajinách je upratovanie domácnosti hlavne ženskou činnosťou – necelé dve tretiny upratujú doma samé a tretina sa o túto činnosť delí s partnerom, ukázali výsledky prieskumu.
Utieranie podlahy, vysávanie, umývanie sporáku a upratovanie kúpeľne a toalety je podľa výsledkov prieskumu výlučne ženská záležitosť. Ostatné činnosti sú približne rovnako často vykonávané ženami aj mužmi.
Na Slovensku aj v Česku najčastejšie umývame sporák či varnú dosku, zametáme podlahu. Niekoľkokrát týždenne upratujeme toaletu a kúpeľňu, vysávame a umývame podlahu. Najmenej často umývame okná.
A ako to máte vy?
Na to ako to s domácimi prácami a upratovaním funguje v ich domácnosti sme sa opýtali našich čitateliek a čitateľov, tu sú ich skúsenosti:
Zuzana z Bratislavy
„Denne venujem domácim prácam tak dve hodinky – umývanie riadu, utieranie, varenie. Každý druhý deň vysávam, raz týždenne umývam kúpeľňu, umývam dlážku a utriem prach. Veľmi často periem, keďže mám doma chlapa a k tomu malé dieťa. Takže minimálne dve hodiny týždenne iba vešiam prádlo a potom ho skladám. Manžel sa na domácich prácach podieľa. Pracuje však deväť hodín denne, ja som doma na rodičovskej a pracujem na čiastočný úväzok, tak väčšina domácich prác je na mne. Nesťažujem sa, robím to rada. Syn má päť rokov a zatiaľ si upratuje iba svoje hračky a izbičku. Pomáha mi, keď upratujem, utierať prach alebo odpratáva umytý riad. Nemám pocit, žeby ma domáce práce nejako obmedzovali, voľného času mám viac než dosť, takže upratujem viac menej vtedy, keď mi to vyhovuje a mám chuť.“
Maja z Bratislavy
„Domácnosti venujem denne hodinu až hodinu a pol. Ide hlavne o upratovanie každodenného neporiadku ako rozhádzané veci, špinavý riad, zametanie, pranie. Týždenne je to teda okolo sedem hodín. Keď som bola na materskej mala som všetky domáce práce na starosti ja. Okrem toho často aj drobné úpravy bytu a umývanie áut. Po materskej sa snažím o preklopenie časti aktivít na manžela. Ide to však pomaly, keďže manžel je dosť pracovne vyťažený. No chápe to. Deti majú na starosti upratovanie po sebe a svojich aktivitách. Dokážu pomôcť s drobnými nenáročnými úlohami. Verím, že časom sa to zlepší. Domáce práce ma značne obmedzujú. Upratovanie po jednej osobe, prípadne dvoch je iné ako po štyroch. Nákupy sú už tiež niekedy fyzicky náročné. Myslím, že by som mala viac času na svoje aktivity ako dobrá kniha, šport či hoci aj hra s deťmi, ak by ma niekto odbremenil. Občas by som sa nebránila ani nejakej externej pomoci v domácnosti.“
Foto - TASR
Soňa z Nitry
„Väčšinu domácich prác robím u nás ja, keďže som doobeda s trojročným dobre zvládnuteľným dieťaťom doma. Zvyčajne medzi deviatou a desiatou absolvujem domáci kruhový tréning. Začnem v kuchyni likvidáciou raňajkového stola, a končí to zapnutím práčky. Nikdy nezapínam práčku, kým nemám prejdené všetky miestnosti a nemám pozbierané šatstvo, ktoré si rodina necháva kde-kade. Nasleduje polhodinka rýchleho varenia. Zhruba o jedenástej to u nás vyzerá tak, že môžeme prijať aj britskú kráľovnú (ale musí si švihnúť). Okolo tretej popoludní, keď si robia deti úlohy, mávam ešte jedno takéto upratovaco-variace koliesko. Podvečer, kým idú spať, upratujeme všetci. Manžel má na starosti nakupovanie, vynášanie odpadu, vysáva a robí vlastne všetko to čo ja. No musím si hrýzť do jazyka, pretože nie vždy je to urobené tak ako chcem. Napríklad skladanie oblečenia – nežehlím a tak potrebujem mať veci poskladané a uložené do skrine fakt pekne, čo on teda nevie. Ja sa zase nestarám o údržbu áut, garáže, bicyklov... Aj v záhrade je viac aktívny on. Toto všetko ma obmedzuje len vtedy, keď na mňa doľahne rutina a uvedomím si, že som ako taký škrečok v teráriu a že môj život je zložený z dvadsiatich tisícok vyloženia a naloženia umývačky. Inak fajn. Poriadok mám rada, svoj domov tiež.“
Katarína z Bratislavy
„Som doma na materskej s maličkou dcérkou a domácim prácam venujem priemerne dve maximálne tri hodiny denne. Závisí to od dňa, programu a času, ktorý doma strávim. Manžel pomáha najmä s praním, smeťami a občas s vysávaním. Cez víkend niekedy aj varí. Umýva aj riad, čiže celkom dosť. Domáce práce ma špeciálne neobmedzujú. Ak mám v ten-ktorý deň iné plány, prerozdelím si ich na neskôr. Niekedy sú pre mňa domáce práce aj relaxom, často si pri nich utriedim myšlienky.“
Ján z Bratislavy
„Je pravdou, že domácnosti sa viac venuje partnerka. Zvyknem nakupovať cestou z práce. Cez víkend umyjem riad, niekedy varím. Z práce chodím až po ôsmej, niekedy aj neskôr, keď idem športovať, takže veľa času nemám.“
iGor z Bratislavy
„Domácnosti venujem denne asi 21 minút. Zvyčajne ide o umývanie riadu. Týždenne je to asi jedna až dve hodiny. Žijem sám a teda aj všetko v domácnosti robím sám. Deti mám už dospelé a ak prídu na návštevu, tak si upratujú po sebe sami. Domáce práce ma nejako neobmedzujú. Najlepším štartérom je pre mňa očakávaná návšteva a najobľúbenejšou domácou aktivitou je varenie.“
Alena z Bratislavy
„Vzťah som začínala s upratujúcim, perúcim, žehliacim, nakupujúcim a variacim mužom. Teraz mám doma niekoho, kto nielenže nie je schopný niektorú z týchto činností samostatne vykonávať, no nevie ju robiť ani napoly. Kde som spravila chybu?“
Prečítajte si aj Na plat musia ženy robiť o tri mesiace dlhšie ako muži