BRATISLAVA. Adriana Svoreňová je vodičkou autobusu osem rokov. Denne najazdí aj 200 kilometrov. „Oproti mužom – vodičom máme lepší cit pre a empatiu k ľuďom, nepatríme iba k vareške. Medzi vodičkami a vodičmi však nie je veľký rozdiel,“ povedala Svoreňová podľa TASR na dnešnej tlačovej konferencii.

Dopravný podnik Bratislava na nej oznámil, že chce viac žien na linkách bratislavskej MHD. V podniku momentálne pracuje na pozícii vodič 1463 ľudí s vekovým priemerom 48 rokov, z toho je len 68 vodičiek. „Električku riadi 51 vodičiek, autobusy 16 a trolejbus iba jedna vodička," povedal podľa TASR generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban.

 

Ilustračné foto - TASR

 

Najmladšia vodička, ktorá u nich pracuje, je 22-ročná Rebeka a riadi električku, trolejbus ako jediná v Bratislave šoféruje 45-ročná Mária.

Záujemkyne o prácu vodičky sa môžu rozhodnúť pre akýkoľvek dopravný prostriedok MHD. Pri autobuse a trolejbuse musia však spĺňať vekový limit 24 rokov, pri električke 20 rokov. Na túto prácu musia byť zdravotne spôsobilé, absolvovať psychologické testy a odbornú prípravu. Podnik je schopný zaškoliť aj záujemkyňu, ktorá je držiteľkou len vodičského oprávnenia skupiny B.

 

Prečítajte si aj Vodiči autobusov v Hannoveri šoférujú v sukniach