Vyberte sa na výlet do prírody v blízkosti obce Lozorno, ktoré sa môže pochváliť európskym unikátom. Nádherný „Dračí dub“, ktorý sa nachádza v katastri obce, skončil druhý v súťaži Európsky strom roka. Vedie k nemu príjemná lesná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti.

Dračí dub zvládnu aj deti

Dub sa nachádza nad obcou Lozorno v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v lese pod kopcom Kopanička.

Cesta je príjemná, vhodná aj pre kočíky. Foto - redakcia

Dračí dub Lozorno: Kde sa nachádza

Trasa sa začína popri priehrade Lozorno. Zaparkovať môžete pri bufetoch a pešo pokračujete po asfaltovej ceste alebo aj priamo popri brehu priehrady k smerovníku Rusniaky, kde sa nachádza pomník vojakom.

Pokračujete ďalej asi 1,5 km rovno po príjemnej ceste v peknom lese popri potoku smerom na Košariská. Cesta je vhodná aj pre kočíky. Po pravej strane zbadáte odbočku na Gazdovskú dedinku Abeland s domácimi zvieratkami, kde si môžete urobiť zastávku.

Vedľa cesty tečie Lozorňanský potok. Foto - redakcia

Po približne 30-minútovej prechádzke odbočíte vpravo a prejdete cez most ponad Lozorňanský potok do lesa. Tam sa nachádza prvá informačná tabuľa k stromu, ktorá vás navigujete na asi 10-minútový, zo začiatku trochu strmý, výstup lesnou cestou priamo k stromu. Tento záverečný úsek už nie je vhodný pre kočíky.

Záverečný úsek je strmý. Foto - redakcia

Dračí dub má 700 rokov

Majestátny 700 rokov starý „Dračí dub“ zbadáte z diaľky. Je vysoký 24 metrov a obvod kmeňa meria 677 cm. Botanický názov stromu je Dub letný, ale vďaka svojej mohutnosti a výzoru dostal pomenovanie Dračí.

Dračí dub vás ohromí svojou veľkosťou. Foto - redakcia

Európsky strom roka 2022

V roku 2022 vyhral ocenenie „Strom roka 2022“, vďaka čomu postúpil do súťaže Európsky strom roka. V celoeurópskom hlasovaní skončil spomedzi 16 nominovaných stromov na druhom mieste. Víťazom sa stal „Dub Fabrykant“ z Poľska.

Po tom, čo sa pokocháte krásou stromu sa vyberiete rovnakou trasou späť. Celá trasa má dĺžku 6 km. Ak by vám to bolo málo, môžete si ju predĺžiť ešte približne o 2 km a spoznať tak celú priehradu. Po návrate k smerovníku Rusniaky odbočíte doľava a priehradu obídete po druhej strane. Trasa vedie najprv cez les a potom opäť po asfaltovej ceste popri brehu priehrady. Okruh zakončíte prejdením priehradného múra späť k parkovisku.

Priehrada pri Lozorne je stvorená na prechádzky aj letné kúpanie. Foto - redakcia

Dračí dub a mapa, kde sa strom nachádza.