Holokaust bol výrub stromov. Povedal v ankete denníka Pravda mladý človek. Ďalší oslovení mladí síce neodpovedali tak nehorázne hlúpo, ale o období Slovenského štátu nevedeli takmer nič alebo len tušili, že to bolo niečo zlé. Rovnako dopadli aj viaceré prieskumy na túto tému medzi mladými.

No, čo oči nevidia, srdce nebolí. O čom nič mladí nevedia, k tomu sa im ťažšie vyslovujú stanoviská, respektíve ľahšie sa dajú zmanipulovať či oklamať. A potom napríklad (aj keď nielen oni, aby sme boli korektní) zvolia do parlamentu fašistov. Lebo veď oni chcú len poriadok, koniec korupcie a aby sa všelijakí príživníci na sociálnom systéme nemali lepšie ako niekto, kto stojí dvanástky pri páse a berie si aj víkendy v práci, aby si trochu vylepšil výplatu.

O čom nič mladí nevedia, to sa im ťažšie posudzuje, to si nevedia predstaviť. Nevedia, že ľudia ako Kotleba postupne zlikvidovali všetko, čo nepatrilo do ich predstavy o správnom usporiadaní, že napokon všetko navliekli do jednej uniformy a trestali každú “úchylku” a že ani s tým blahobytom to nebolo také ružové, lebo sa opäť týkal len vyvolených.

Už viac ako týždeň sa diskutuje o tom, ako je možné, že to mnohí z mladých nevedia, že ich to nezaujíma, necháva ľahostajnými. Vinníkov hľadajú medzi chudákmi učiteľmi dejepisu, ktorí majú na vysvetlenie totalitných režimov len pár hodín. Lenže povedzme si pravdu, koľko rodičov svojim deťom hovorí, že humanitné predmety nie sú dôležité, a aby sa radšej drvili matematiku a programovanie. Koľko sa ich opýta, čo sa učili na hodine histórie? V živote som nepočula, že by niekto chodil na doučovanie z druhej svetovej vojny, hoci na anglické slovesá, deskriptívnu geometriu alebo integrály sa chodí. Dejepis, občianska, či etika sa berú ako doplnkové predmety, humanitné vedy sú na okraji. Lebo tí, čo ich študujú, nebudú nikdy dobre zarábať.

V spoločnosti sa rozmohol názor, že dôležité sú veci, ktoré sa dajú vtesnať do tabuliek, grafov a čísel. Na čo súvislosti, paralely, príbehy. Potom sa nečudujme, že niektoré numerá nám tak vyleteli, že zrazu nemáme pre ne žiadne logické vysvetlenie.       

 

Prečítajte si aj Ženy riešia všetkých, len nie seba