Žil so svojou družkou, jej deťmi a spoločným malým dieťaťom v jednom dome, ale nič z toho ho neodradilo, aby ovládol chúťky na dospievajúcu nevlastnú dcéru. Dva roky ju opakovane znásilňoval a potom vydieral fotkami a videami, ktoré si z toho robil.

Okresný súd v Brne najprv odsúdil nevlastného otca za znásilnenie a detské porno na 3 roky väzenia a odškodnenie pre obeť 300-tisíc korún. Krajský súd v Brne po odvolaní verdikt zmiernil na podmienku. Podľa posudku znalca nemalo opakované znásilňovanie na obeť „zásadný negatívny dopad“. Sudkyňa s tým súhlasila.

Za opakované znásilňovanie dostal podmienku

„Poškodenú najmenej od začiatku roku 2020 v rodinnom dome a na rôznych miestach v lese, kde spoločne pracovali, nútil s početnosťou až päťkrát týždenne k súložiam a orálnemu sexu, hoci vedel, že v tom čase nedosiahla vek osemnásť rokov,“ opisuje sa skutok, z ktorého cituje portál novinky.cz. Nevlastný otec pracoval ako lesný pracovník, preto využíval les.

„Všetko robil pod hrozbou zverejnenia jej intímnych fotografií a videozáznamu pohlavného styku medzi nimi, zneužíval svojho postavenia v rodine poškodenej a následne došlo k jej rezignácii,“ je ďalej uvedené v popise.

U sudkyne počas odvolania uspel s tým, že má starosť o rodinu, čo s ňou bude, keď bude vo väzení. Sudkyňa, ktorá si osvojila názor znalca, že znásilňovanie nemalo na obeť negatívny dopad, väzenie zmiernila na podmienku.

Nevlastná dcéra si prešla peklom

Nevlastná dcéra to vidí celkom inak. „Začalo sa to v roku 2020. Znásilnenie. Už na začiatku si robil fotky a potom aj video, kde bolo vidieť súlož. A vydieral ma, že ak s ním nebudem spať, všetko zverejní. Tie jeho praktiky som podstupovala aj trikrát denne. Po nejakej dobe, neviem po akej, som jednoducho prestala odporovať, vedela som, čo sa stane, keď nebudem po vôli. A tak som rezignovane na styk pristupovala... Chcel to všade, kde ho to práve napadlo. Doma. V lese. Na poli. Kdekoľvek v aute,” opisuje Anička na webe donio.cz, kde pre ňu Česi vyzbierali takmer 5 miliónov českých korún (viac ako 200-tisíc eur).

Vzoprela sa mu, keď ju raz čakal pred školou a pokrikoval, že všetkým povie, aká je k…a. “Zosypala som sa a spolužiačky ma odviedli do školy, kde som všetko povedala triednej učiteľke. Tá mi potom ponúkla, že so mnou pôjde aj na políciu. Len vďaka tomu som im bola schopná všetko povedať a toho hnusáka udať,” opisuje jeho nevlastná dcéra, čím sa to všetko ešte zhoršilo.

“Potom sa začalo peklo. Robil mi naschvály, vysmieval sa mi, že mi aj tak nikto nebude veriť. Veľa pije, takže doma boli často hádky, v ktorých mi vulgárne nadával. Môj psychický stav bol deň odo dňa horší, ale bála som sa to riešiť, aby mi nerobil ešte väčšie problémy. Začala som sa sebapoškodzovať. Vygradovalo to a pokúsila som sa o samovraždu,” dodáva.

Protesty za obete v Česku

Česi sú verdiktom pobúrení. Peniaze vyzbierali, aby mala Anička prostriedky na terapiu, oblečenie, ale aj bývanie, keďže stále žije pod jednou strechou s nevlastným otcom.

Pobúrená nie je len verejnosť, ale aj odborníci a prípad chce prešetriť ministerstvo spravodlivosti. Mnohých to zaskočilo, keďže postoj českej spoločnosti k sexuálnemu násiliu v krajine sa začína meniť.

Na rozdiel od Slovenska, sa tam prípady znásilnení dostávajú pred súd. Exposlanec Feri bol odsúdený na 3 roky väzenia, prebieha súdny proces s psychiatrom Cimickým. Atmosféra v česku sa pomaly mení a obete sú ochotné ozvať sa. Pripravuje sa tiež redefinícia znásilnenia, ktorá by bolo založená na absencii súhlasu.

Organizácie Konsent, ktorá sa zaoberá sexuálnym násilím, organizuje v Česku tento týždeň dve protestné zhromaždenia “za spravodlivé rozsudky pro oběti znásilnění”. Prvý protest je dnes v Prahe, druhý vo štvrtok v Brne.

Podmienka padla aj na Slovensku

U nás sme podobný prípad riešili v júli 2022, keď dostal kňaz František Ondrek podmienku za sexuálne zneužívanie maloletého dievčata. Údajne podľa znalca maloletej nebola spôsobená taká trauma, že by sa nevedela v budúcnosti zaradiť do bežného života, tlmočil vtedy pre Ženy v meste postoj súdu advokát obete Marcel Boris.

Sexuálne zneužívanie sa pritom u nás podľa trestného zákona trestá odňatím slobody na 3 až 10 rokov, ak páchateľ “vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije.” A odňatím slobody na 7 až 15 rokov, ak ide o “závažnejší spôsob konania, na chránenej osobe”.