Spomienky na detstvo sú spojené s nehou a láskou a zároveň vyzývajú k pomoci tým najmenším - deťom, ktoré nás potrebujú. Potrebujú náš čas, pozornosť a lásku, potrebujú mať šťastné detstvo plné tých najmilších momentov. My všetci, ktorí sme raz boli deťmi, im môžeme pomôcť prekonávať ťažké chvíle a podporovať tie pekné. Aby sme všetci mohli, nielen v tomto predvianočnom čase, radi spomínať na detstvo.

 

Herečka Zuzana Mauréry.  Foto - Hodina deťom

 

Skladba Vankúš je pre deti 

Autorská skladba “Vankúš” (text, hudba, aranžmá) vytvorená umeleckým zoskupením Poetri, je symbolicky venovaná Hodine deťom a prostredníctvom nej tým najmenším - všetkým deťom na Slovensku, ale aj nám všetkým dospelým, ktorí sme raz boli deťmi.

"Pamätám si na telefonát s Martinom Mercom, zvukovým majstrom. Spýtala som sa ho, či by si niečo takéto vedel predstaviť a on jednoducho odpovedal, že má veľkú predstavivosť (smiech). Vznikol jeden výnimočný celok. Od prvého nápadu a prečítania Peťkinho textu v malej v kaviarni, cez prvé demo od Vladka, prvý nahraný part Moniky Hilmerovej až po posledný piatok v štúdiu s poslednými partmi Helenky Krajčiovej, Lujzy Garajovej Schramekovej a Dávida Hartla a potom prvé zhliadnutie Tomášovho skvelého videa," povedala Lucia Jakubíková, manažérka Hodiny deťom.

 

 

Spoločná skladba mladých i známych umelcov

Vankúš je koncipovaný ako spoločná skladba, kde sa prelínajú a dopĺňajú hlasy mladých umelcov a známych speváckych a hereckých osobností, ktoré sú tradične spájané s Hodinou deťom. V záverečnom refréne skladby sa pridávajú aj deti zo speváckeho zoskupenia “Romane Čhavore Jilestar” z Trnavy, ktoré sú zapojené do projektu podporeného z darov Hodiny deťom.  

"Zvolil som formu klipu, ktorý zachytával priebeh nahrávania v štúdiu - obyčajné, ľudské momenty, veselé i sústredené. Príchod do štúdia, zvítanie sa s priateľmi, nácvik skladby, nastavovanie mikrofónu, spokojnosť i nespokojnosť s práve zaspievanou časťou. Nálada v štúdiu ladila so skladnou samotnou a tak sme celé zákulisie priniesli pre divákov aj na obraz," povedal Tomáš Majláth - herec, režisér a autor videoklipu.

Do atmosféry tejto výnimočnej vianočnej skladby prispeli svojimi hlasmi Peter Bažík, Michal Candrák, Petra Dubayová, Lenka Fecková, Gabriela Gabašová, Lujza Garajová Schrameková, Dávid Hartl, Monika Hilmerová, Juraj Loj, Vladislav Kobielsky, Dárius Koči, Helena Krajčiová, Martin Madej, Peter Makranský, Zuzana Mauréry, Soňa Norisová, Mirka Partlová, Vladislav Plevčík a Kristína Slováková.

 

 

Našli si čas bez nároku na honorár

"Veľmi si vážim, ako na pozvanie byť súčasťou tejto skladby zareagovali moji kolegovia umelci. Každý jeden ihneď súhlasil a našiel si čas, napriek tomu, že december je v umeleckom svete hektickým kolotočom. Pre deti to každý z nás spravil veľmi rád," hovorí Helenka Krajčiová, herečka a speváčka; ambasádorka Hodiny deťom.

Réžie videoklipu sa ujala ďalšia osobnosť, hoci známa viac pred kamerou, ako za ňou - herec Tomáš Majláth (Fruits). Za samotnou nahrávkou a mixom stojí zvukový majster Martin Merc zo štúdia K2 zvuk. Autorský text a hudbu mladej talentovanej Petry Dubayovej vystihol svojimi hudobnými aranžmá herec, spevák a hudobník Vladislav Plevčík. Husľovým partom doplnila skladbu Petra Pálková.

 

Spevák Peter Bažík.  Foto - Hodina deťom 

 

"Denne si spomínam na kúzelné momenty z môjho detstva, možno aj preto, že to nebolo ešte tak dávno. A navždy v sebe túžim nosiť kúsok dievčatka so sponkami v kučeravých vlasoch. Myslím, že každý človek, si zaslúži mať krásne spomienky na detstvo. A teraz je ten čas, aby sme tým, ktorí sú deťmi teraz, spravili krásne dni. Možno len jednou našou Hodinou," hovorí Petra Dubayová, herečka a speváčka; autorka textu a hudby.

Všetci podporili myšlienku, ktorej veria, bez nároku na honorár.

Spolu s deťmi z podporeného projektu každý vložil do skladby kúsok svojho srdca a kúsok svojho detstva, aby vo výsledku spoločne priniesli všetkým deťom i dospelým ten najkrajší pocit. A vieru, že zázraky sa dejú..

 

Deti zo speváckeho zoskupenia Romane Čhavore Jilestar z Trnavy, ktoré sú zapojené do projektu podporeného z darov Hodiny deťom.  Foto - Hodina deťom