BRATISLAVA. Devätnásť rokov sa v decembri vysielal v televízii charitatívny galavečer Hodina deťom, kde mohli diváci a diváčky v priamom prenose prispieť finančne na projekty Nadácie pre deti Slovenska cez SMS alebo telefonátom so známymi osobnosťami priamo počas šouRaz galavečer vysielala komerčná televízia, 18-krát ju priniesla verejnoprávna RTVS. Minulý rok šou sledovalo 251-tisíc divákov starších ako 12 rokov. Na pomery RTVS to bolo nadpriemerná sledovanosť.

Tento rok prvýkrát šou Hodina deťom neuvidíme, hoci práve teraz oslavuje 20. rokov od svojho vzniku. Za ten čas podporila Nadácia pre deti Slovenska 1824 projektov pre viac ako 312-tisíc detí. Prerozdelila takmer 5 a pol milióna eur. 

 

Pomôcť môžete ONLINE alebo zaslaním prázdnej darcovskej SMS na číslo 800.    Foto - TASR

 

Hodina deťom príde minimálne o 100-tisíc eur

“Tak ako aj uplynulých 19 rokov, sme sa od začiatku roka 2018 snažili stretnúť so zástupcami RTVS kvôli strategickému plánovaniu ďalšieho, v tomto prípade jubilejného 20-ho ročníka televíznej šou Hodina deťom. Napriek našej dlhotrvajúcej a  intenzívnej snahe sa nám, žiaľ, nepodarilo otvoriť dialóg o realizácii a štruktúre nášho spoločného programu. Keďže sme zo strany RTVS neobdržali k realizácii (resp. nerealizácii) dodnes žiadne oficiálne vyjadrenie, hovoriť o dôvodoch by bolo v tejto chvíli z našej strany v rovine čisto teoretickej a preto tak nebudeme robiť,” povedala pre Ženy v meste manažérka nadácie Zuzana Horváthová Bezecná.

 

 

Pre Nadáciu pre deti Slovenska to znamená veľký finančný výpadok. “V minulom roku pribudlo prostredníctvom televíznej šou do našej verejnej zbierky 105-tisíc eur, takže bez priameho prenosu môže byť finančný výpadok na približne takejto úrovni.  Formát, akým je živý televízny prenos v hlavnom vysielacom čase a v predvianočnom období, nedokážeme v plnej miere za žiadnych okolností nahradiť,” hovorí Horváthová Bezecná.

 

 

RTVS podporila iná projekty než je Hodina deťom

Verejnoprávna televízia neuviedla dôvod, prečo sa rozhodla tento rok neodvysielať úspešnú šou Hodina deťom. Ako uviedla jej hovorkyňa, vybrali si si iné charitatívne projekty.

RTVS každoročne vo svojom vysielaní aktívne podporuje charitatívne projekty a z množstva ponúk na spoluprácu sa tento rok rozhodla vysielať na Jednotke Charitatívny galavečer RTVS a Nadácie Kvapka Nádeje – Noc nádejí, ktorý si diváci mohli pozrieť 8. decembra. Druhým bol 15. decembra 10. ročník Nadnárodného charitatívneho koncertu pre všetky deti bez rozdielu Integrácia 2018,” povedala pre Ženy v meste Erika Rusnáková.

 

 

Nadácia pre deti Slovenska sa teraz snaží finančný výpadok nahradiť a vymyslela viacero menších aktivít. Podporiť jej projekty môžete, ak si kúpite tričko Ide mi iba o love v rámci kampane, ktorú urobili v spolupráci s reklamnou agentúrou Triad. Tradične môžete pomôcť online alebo zaslaním prázdnej darcovskej SMS na číslo 800. 

“Veľmi sa tešíme, že práve v tomto období prebieha v kostoloch po celom Slovensku krásne benefičné turné speváckeho tria StarTrack (Mirka Partlová, Darius Koči, Peter Makranský) na podporu Hodiny deťom. Ďalším počinom v prospech našej zbierky je aj výnimočná autorská vianočná pieseň Petry Dubayovej "Vankúš", ktorú bez nároku na honorár vytvorilo 20 slovenských umelcov -  Peter Bažík, Michal Candrák, Petra Dubayová, Lenka Fecková, Gabriela Gabašová, Lujza Garajová Schrameková, Dávid Hartl, Monika Hilmerová, Juraj Loj, Vladislav Kobielsky, Dárius Koči, Helena Krajčiová, Martin Madej, Peter Makranský, Zuzana Mauréry, Soňa Norisová, Mirka Partlová, Vladislav Plevčík a Kristína Slováková,” dodala Horváthová Bezecná.