BRATISLAVA. Početnejšie zastúpenie budú mať v programe Bratislavských jazzových dní (BJD) Slovenská sporiteľňa 2017 ženy. Presvedčia návštevníkov, že jazz nie je čisto mužská záležitosť. Festival sa uskutoční v Inchebe 20. až 22. októbra a bonusom je koncert Marcusa Millera v Ateliéri Babylon 29. októbra.

 

 

Odlišné americké speváčky na BJD

 "Obidve mladé americké speváčky sú výborné, ale odlišné, aj keď obe čerpajú repertoár z histórie. Hailey Tuck je milovníčka jazzu 30. rokov a Shayna Steele zo 60. rokov," informoval na dnešnej tlačovej konferencii zakladateľ BJD Peter Lipa.

Ich stály organizátor Pavel Daněk sa zasa teší na francúzsku novátorskú harfistku Lauru Perrudin. Nielen preto, že je to ojedinelý nástroj v jazzovej hudbe, ale je aj špeciálne pre ňu vyrobený.

"Pre mňa bude sviatkom a rozprávkou mojej mladosti koncert legendárnej skupiny Blood, Sweat & Tears. Tá mixáž všetkých žánrov v ich úprave, vývoj od rockovej hudby k špičke jazzovej scény, to je obdivuhodné," konštatoval Lipa. 

 

Spoluorganizátor festivalu Pavel Daněk a spevák Peter Lipa.   Foto - TASR

 

Skupiny s cenami Grammy

Táto americká skupina získala Cenu Grammy, podobne ako ďalší dvaja zámorskí účinkujúci: trubkár Roy Hangrove a multiinštrumentalista Marcus Miller. 

Predstaví sa aj Amit Friedman Quintet z Izraela a skupina Portico Quartet. Slovensko bude zastúpené kapelou Ľudové mladistvá, Eugenom Vizvárym s projektom For Jaco a aj tromi hudobníkmi v českej kapele Vertigo. Ďalšie slovenské skupiny sa predstavia v rámci súťaže organizovanej so Slovenskou jazzovou asociáciou.

"Súťaž sme začali pred ôsmimi rokmi a teší nás veľký záujem domácich aj českých hudobníkov. Tentoraz sme mali rekordnú účasť 19 kapiel, z ktorých trojčlenná porota vybrala päť. Niektoré sú také dobré, že už by mohli hrať na áčkovom pódiu," dodal Daněk.

 


Diváci na minuloročných Bratislavských jazzových dňoch. Foto - TASR

 

Prečítajte si aj