LONDÝN, BRATISLAVA. Na pôde OSN to bola prvá kampaň svojho druhu. Zanieteným prejavom ju v septembri 2014 otvorila Emma Watsonová. Mladá britská herečka, ktorú preslávila úloha čarodejnice v Harrym Potterovi, kampaňou HeforShe bojovala za rovnaké práva pre mužov a ženy.

 

 

„Keď som mala osem, obvinili ma, že som panovačná, pretože som chcela režírovať hru pre našich rodičov, ale chlapci im neprekážali. Keď som mala štrnásť, začala som byť sexualizovaná rôznymi médiami. V pätnástich moje kamarátky odmietali vstúpiť do športových klubov, pretože nechceli vyzerať mužsky. V osemnástich som sa stretla s neschopnosťou chlapcov vyjadriť pocity,“ vyjadrila sa odvážne pred diplomatmi, aby vysvetlila, prečo sa stala feministkou. Hovorila o rovnakých platoch za rovnakú prácu, o vzdelaní pre dievčatá a ženy, nútených sobášov neplnoletých dievčat, ale aj o emóciách, ktoré sú mužom odopierané.

 

Rok pauza

Emma Watsonová v kampani neustala. Nedávno ohlásila, že si dáva pauzu od herectva. „Urobím si rok pauzu, aby som sa mohla venovať dvom veciam,“ povedal pre magazín Paper. Watsonová chce teraz pracovať sama na sebe. „Chcem každý týždeň prečítať jednu knihu,“ povedala 25-ročná herečka, ktorá číta veľa a rada. Druhým dôvodom je nasadenie za rovnaké práva pre mužov a ženy. „Chcela som začať študovať genderové štúdie, ale potom som si uvedomila, koľko som sa naučila čítaním kníh a rozhovormi s ľuďmi, že to takto budem robiť aj ďalej,“ povedala pre britské médiá.

Emma Watsonová je od júna 2014 mimoriadnou splnomocnenkyňou OSN pre práva dievčat a žien. Tento rok vytvorila feministický čitateľský klub, kde sa môže každý zapojiť do diskusií a rovnoprávnosti mužov a žien.

 

 

Autentická herečka

Už Hermiona Granger, ktorú nakrúcala v rokoch 2001 až 2011, bola vzorom pre mnohé dievčatá – ako múdra, odvážna a silná filmová hrdinka, ktorú zahrala veľmi dobre. Z Hermiony a detskej hviezdy vyrástla herečka, ktorá si bez škandálov s drogami, románikmi či depresiami vybudovala vlastnú značku. Je z nej vyhľadávaná herečka, ktorá si vyberá zaujímavé úlohy.

 

S Danielom Radcliffom (vľavo) a Rupertom Grintom (vpravo) počas svetovej premiéry prvej časti posledného filmu o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi v roku 2010.

 

Rovnako autenticky pôsobí na červenom koberci, vo filmovom štúdiu, pri prejave na pôde OSN v kampani HeforShe alebo v debatách, kde sa jej pýtajú na feminizmus. „Muži si myslia, že je to ženské slovo. Ale to znamená, že každý, kto sa zasadzuje za rovnaké práva je feminista.“

 

 

Prečítajte si aj V Kodani je prvá mešita pre ženy