Sme na výbore v Európskom parlamente, ktorý sa zišiel pri príležitosti Dňa žien. Na Slovensku budú čoskoro prezidentské voľby, v ktorých má po prvý raz žena veľkú šancu zvíťaziť. Čo na to hovoríte, sledujete situáciu na Slovensku?

“Mne sa páčia obaja vaši špičkoví kandidáti. Samozrejme, ako Češka prežívam slovenské prezidentské voľby. Poznám Maroša Šefčoviča niekoľko rokov, je to kolega, ktorý mi veľa pomáhal na začiatku a teraz cez médiá sledujem aj pani prezidentskú kandidátku Čaputovú, ktorá ma tým, čo hovorí tiež veľmi oslovuje, aj keď ju nepoznám osobne. Ja si hrozne vážim ľudí, ktorí menia verejný život, bez toho aby mali za sebou nejaké ekonomické kruhy.”

Vy ste ale podporili Maroša Šefčoviča videom. Ak sa nemýlim, urobili ste tak len vy a komisár Guenther Oettinger.

“Keď ma kolega požiada, nemôžeš mi nahrať video, ako sa ti so mnou spolupracuje, tak poviem jasné Maroš, prečo nie. Som človek z mäsa a kostí, som tímová hráčka, tak som to urobila.”

Hovoríte ale, že sa vám páči príbeh Zuzany Čaputovej. Veľa sa v uplynulých dňoch na pôde Európskeho parlamentu hovorilo aj o tom, že ženy političky, by mali podporiť kolegyne. Čo si o tom myslíte, ste eurokomisárka, ktorá obhajuje aj rovnosť pohlaví?

“Ja mám, samozrejme, radosť, ak vidím schopných ľudí s víziou, ktorí prinášajú niečo nové a dobré pre ľudí a keď sú to ženy, je to bonus. Pohlavie samo o sebe však nie je záruka kvality. Vnímam ale dobre, ak sa ženy presadzujú, vidíme veci inak, trošku menej si honíme egá v politike. Máme množstvo dôkazov o tom, že ženy sú aj viac odolné voči korupcii a silovým hrám.“

 

 

Maroš Šefčovič ale prijal ponuku kandidovať  na prezidenta s podporou strany SMER-SD, strany, ktorá je vo vláde spájanej s viacerými korupčnými škandálmi. O korupcii na Slovensku písal aj Ján Kuciak, ktorého táto vláda nedokázala ochrániť, hoci o to žiadal. Vám prezidentská kandidatúra  Maroša Šefčoviča spájaná so SMER-SD neprekážala?

“Ja som ho tak nevnímala, my komisári sme prisahali, že budeme nezávislí a nestranní a Maroš to vždy veľmi dodržiaval a ak mi dovolíte jednu vetu k vražde Jána Kuciaka. Netrpezlivo čakám, až sa tá vražda vyšetrí, až sa dozvieme nielen, kto zabíjal, ale hlavne, kto si to objednal. Bola som na mieste, pred domom, v ktorom sa to stalo a dodnes nemôžem pochopiť tú tragédiu.”

Maroš Šefčovič však prijal ponuku Smeru, tu nehovoríme o  pôsobení v Európskej komisii, ale o jeho vstupe na domácu politickú scénu.

“Ja sa k domácej politike Slovenska nebudem vyjadrovať. Vo videu som sa vyjadrila, aký je Maroš kolega, ale to, čo sa deje v kampani a ako je vnímaný verejnosťou. To si musia Slováci rozhodnúť sami.”

Video je však určené na prezidentskú kampaň.

“Opakujem, vo videu som sa vyjadrila len, aký je Maroš kolega.”

Zuzana Čaputová sa otvorene prihlásila k liberalizmu, podporila homosexuálne manželstvá, aj adopcie detí, v prípade, ak nemôžu vyrastať v tradičných rodinách, za čo je z mnohých strán ostro napádaná. Maroš Šefčovič s manželkou, ako tradičná rodina vyprážajú rezne, hovorí o svojej kresťanskej viere, k čomu sa predtým otvorene nehlásil. Ako to vnímate?

“Mne sa páčilo, že Zuzana Čaputová pocítila potrebu povedať úprimne, čo si myslí a že ľudia majú právo to vedieť. A že nepočítala dopredu, či jej to prinesie, alebo uberie body. Ja mám pre to veľký rešpekt. Pretože aj ja mám vo svojej agende čo téma, to nášľapná mína a dnes, keď je jednoduché na politika zaútočiť z obývačky, alebo cez facebook, tak to chce veľkú dávku guráže. Prajem všetkým kandidátom na Slovensku, aby mali guráž odkopať sa a povedať voličom, čo si naozaj myslia.”

Z toho čo hovoríte, dá sa to chápať, že vyjadrujete aj Zuzane Čaputovej podporu?

“Ja určite nebudem vyjadrovať podporu nikomu. Je na Slovákoch, aby si to rozhodli. Znovu opakujem, ja som sa k Marošovi vyjadrovala ako k kolegovi, k tomu ako spolupracujeme, ale nie je to podpora vyjadrovaná nikomu. Ja len naozaj veľmi napäto sledujem ten súboj.”

Prečítajte si