Miluje motorky, lyžovanie, je vynikajúcou strelkyňou a vie riadiť tank. Manželka nového českého prezidenta Eva Pavlová (58) sa netají tým, že oslovenie prvá dáma je jej proti srsti. Vie však celkom presne, kde sa chce angažovať – mieni pomáhať matkám samoživiteľkám. Sama to zažila a vie, čo znamená pretĺkať sa životom s pár korunami vo vrecku.

Eva Pavlová študovala na Slovensku

Eva Pavlová je prvou dámou Česka od minulého týždňa, ale oveľa skôr ukázala, že dokáže bojovať aj v náročných životných situáciách. Narodila sa 5. novembra 1964 v Šumperku ako Eva Zelená. Vyrastala na dedine a od malička bola veľmi športovo nadaná. Bola výborná v behu a milovala lyžovanie. Túžila stať sa učiteľkou v materskej škole. Na talentových skúškach však pohorela na speve. Napokon sa rozhodla pre gymnázium.

Keďže bola výborná športovkyňa a nadaná streľkyňa, dostala sa do armády. Ako žena však túžila medzi vojakmi znamenať viac, preto sa rozhodla, že si spraví vysokú školu a zamierila na Slovensko. Najprv študovala na Vysokej odbornej škole žien pri Vysokej vojenskej leteckej škole v Košiciach. Neskôr pokračovala na Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda v Bratislave.

Prišla však prvá prekážka. Nemala totiž dostatočný kádrový profil a preto si ho chcela vylepšiť. Tak vstúpila do Komunistickej strany Československa. Hneď na začiatku Zamatovej revolúcie však zo strany vystúpila a po čase to už hodnotí ako veľký omyl, až naivitu.

S Pavlom sa stretli, keď boli zadaní

V roku 1990 školu ukončila. Na vojenskej ubytovni v Prostějove stretávala na chodbách Petra Pavla, ktorý tu v tom čase tiež býval. Obaja boli zadaní, takže sa ich cesty na nejaký čas rozdelili. Eva sa vydala a s prvým manželom mala dcéru Evu. No jej vzťah nebol šťastný a skončil sa rozvodom. Ostala na dcéru sama a nebolo to pre ňu jednoduché.

S generálom Pavlom si k sebe našli cestu až oveľa neskôr, svadbu mali v roku 2004. Spolu s ním prijala do života aj jeho dvoch synov z predchádzajúceho manželstva a dnes je už štvornásobnou starou mamou.

Pavlová zasvätila život armáde

Celý svoj profesionálny život zasvätila armáde, je stále podplukovníčkou v zálohe. Naposledy pomáhala svojmu mužovi na českom generálnom štábe, kde mala na starosti komunikáciu so zahraničnými vojenskými a leteckými pridelencami do Českej republiky.

Keď sa jej manžel stal predsedom Vojenského výboru NATO a museli sa presťahovať do Bruselu, odišla do výsluhového dôchodku. Pavla sprevádzala ako vojenského diplomata, teda má už značné reprezentačné skúsenosti. Jej manžel bol totiž druhým mužom NATO.

Po návrate z Belgicka pomáhala ako asistentka v mediačnom centre, no do života jej prišiel ďalší tvrdý údel – krutá diagnóza. Pavlová však s rakovinou štítnej žľazy bojovala statočne. Hoci nemusela podstupovať ožarovania, aj tak to bolo pre ňu náročné obdobie. Ostala aktívna a angažuje sa v miestnej politike v obci Černouček, kde s manželom bývajú. Práve zo svojich životných útrap a skúseností chce vychádzať ako česká prvá dáma.

„Z tohoto nápadu spočiatku vôbec nebola nadšená, ale postupne sa s tým zžívala, až sa s tým zžila do takej miery, že bola podstatnou časťou volebného úspechu,“ citoval český portál iDnes.cz prezidenta. Ten ani chvíľu nepochyboval o tom, že úlohu prvej dámy bude plniť skvele.

„Pôsobí na ľudí príjemne, ale zároveň je pripravená robiť to, čo by sme od prvej dámy čakali,“ dodal počas svojho inauguračného prejavu. „Som pripravený poskytnúť jej maximálnu oporu, aby nebola len ozdobou po mojom boku, ale plnohodnotnou prvou dámou,“ zdôraznil po inaugurácii.

Pripomenul tiež, že v posledných desiatich rokoch prvú dámu Ivana Zemanová príliš vidieť nebolo a to by jeho manželka chcela zmeniť.

Pavlová chce pomáhať ženám

Ona sama hovorí, že výraz prvá dáma sa jej nepáči. Preferuje označenie manželka prezidenta, ale mieni byť aktívna. „Žena by v tejto roli mala byť každopádne vidieť, nebyť len doprovodom. Mala by načúvať ľuďom a zapájať sa do aktivít, ktoré sú ženám bližšie,“ povedala v rozhovore pre iDnes. Ako prvá dáma sa chce venovať témam ako sú rovnosť žien i sexuálne obťažovanie. Upozorňovať chce na problém nedostatku žien vo vedúcich pozíciách a nerovné platové ohodnotenie.

Foto - facebookprezidentpavel 

„V niektorých oblastiach je to lepšie – napríklad v armáde, kde som pracovala aj ja – ale v mnohých ešte nie. Opäť som si myslela, že sme to už ako spoločnosť prekonali. Ale stále je ešte čo zlepšovať. Česko sa napokon tento rok umiestnilo na 23. mieste z 27 európskych krajín v indexe rovnosti mužov a žien,“ uviedla pre iDnes.cz.

Zažila, čo je byť samoživiteľkou 

V neposlednom rade jej na srdci ležia mamy samoživiteľky, presnejšie osamelí rodičia. Ona sama prežila niečo podobné a priznala, že boli dni, keď mala len 50 korún na deň. „Jedno obdobie som chodila kupovať pre dieťa len pár koliesok šunky. Samoživiteľky sa teraz dostávajú do situácie, že nemajú na nájom. To by sa nemalo diať,“ tvrdí.

Podľa nej hlavným problémom v spoločnosti sú nefunkčné rodiny. Sama priznáva, že aj ona si niečo so sebou nesie po prvom stroskotanom manželstve. Zo svojho pôsobenia v mediačnom centre prichádzala do kontaktu s mnohými ľuďmi s takýmto údelom.

Český prezidentský pár.  Foto - facebookprezidentpavel 

Ako to chce zmeniť? „Začína sa to komunikáciou a výchovou k zodpovednosti už na základných školách. Mladých nepripravujeme dostatočne na život. Ľudia si musia uvedomiť, že čokoľvek urobia, musia za to niesť zodpovednosť, čo sa premieta aj do vzťahov,“ tvrdí.

Na Pražský hrad sa však nechystá sťahovať. S manželom chcú naďalej bývať v obci Černouček. Tam sú obaja spokojní. Netají sa tým, že je dobrou gazdinkou – jej muž má najradšej kapustnicu s hubami a slivkami, ktorú mu rada pripravuje.

A hoci je prezident Pavel verejne na emócie veľmi skúpy, ona by ich mohla rozdávať. Prezradila aj to, čo ju dokáže naozaj rozčúliť - keď si jej manžel dokonale vyžehlenú košeľu a nohavice zbalí do batohu a ide na rokovanie na motorke.