WASHINGTON. Bývalý americký prezident George H. W. Bush sa v stredu večer znovu ospravedlnil po obvinení, že sa nevhodne dotkol herečky, keď s ňou pózoval pre spoločnú fotografiu. "Prezident Bush je vo veku 93 rokov už približne päť rokov odkázaný na invalidný vozík, takže jeho ruka klesne ľuďom, s ktorými sa fotografuje, na dolnú časť ich tela," uviedol jeho úrad vo vyhlásení.

 

Exprezident George H.W. Bush.  Foto - TASR/AP

 

Bush sa ospravedlnil druhý raz

"Prezident sa snaží uvoľniť atmosféru a zakaždým zažartuje - v spomínanom prípade, keď potľapkal ženy po ich zadnej časti, to myslel dobromyseľne. Niektorí to vnímajú ako nevinné správanie, iní to pokladajú za nevhodné. Prezident Bush sa čo najúprimnejšie ospravedlňuje každému, koho urazil," dodal jeho úrad vo vyhlásení.

 

 

Prezident sa ospravedlnil už v skoršom vyhlásení - po tom, čo herečka Heather Lindová uviedla, že sa "jej vzadu takto dotkol zo svojho invalidného vozíka, keď jeho manželka Barbara Bushová stála vedľa neho". V odkaze na Instagrame, medzitým vymazanom, Lindová uviedla, že Bush jej na tomto stretnutí pred štyrmi rokmi povedal "oplzlý vtip". Informovali o tom viaceré médiá vrátane časopisu People.

"Barbara (Bushová) prevrátila oči, akoby vravela 'Nie, už zasa.' Jeho ochrankár mi povedal, že by som pri pózovaní na fotografiu nemala stáť vedľa neho," napísala ďalej Lindová. Druhá herečka Jordana Grolnicková pre webovú stránku Deadspin povedala, že má podobnú skúsenosť s Bushom z vlaňajšieho augusta, pričom jej prípad sa tiež stal počas fotografovania v divadle.

 

 

Obvinenia vplyvných mužov 

"Žiaľ, môj prípad je veľmi podobný," povedala podľa Deadspinu Grolnicková. Dodala, že Bush jej siahol rukou na zadnú časť, usmial sa a zaboril sa doň rukou. Zažartoval a ostatní prítomní ľudia sa "zdvorilo zasmiali, niektorí preto, že sa cítili nepríjemne", opísala situáciu Grolnicková.

Tieto obvinenia prišli práve v období, keď sa objavila celá záplava podobných tvrdení proti iným vplyvným mužom vrátane hollywoodskeho magnáta Harveyho Weinsteina. Grolnicková vysvetlila, že práve najnovší vývoj udalostí spôsobil, že sa rozhodla vyjsť so svojím prípadom na verejnosť. "Teraz, keď toto všetko na sociálnych sieťach odhalilo hnutie #MeToo (Ja tiež), myslím si, že ma malo viac znepokojovať, že sa ma nevhodne dotýkal muž, ktorý bol kedysi lídrom slobodného sveta," uviedla Grolnicková a na mysli mala hnutie sexuálne obťažovaných ľudí.

 

Prečítajte si aj Oscarový producent Weinstein obťažoval aj herečky Gwyneth Paltrowov a Angelinu Jolie