Spočiatku to vyzeralo ako požiar, ktorý vznikol v letnej kuchynke. Uhorela pri ňom žena a muž sa zranil. Bola to však vražda. Vladimír (63) nožom dopichal svoju o 20 rokov mladšiu partnerku, s ktorou sa krátko predtým rozišiel.

Ženu potom odvliekol do zadnej časti domu, polial telo benzínom a zapálil. Zranil sa pri tom aj on, čo potvrdzovalo verziu o náhodnou požiari.

Muž sa priznal k vražde partnerky 

V stredu (21. februára 2024) sa však Vladimír na Mestskom súde v Košiciach nečakane priznal. Ako uviedla televízia JOJ senát mestského súdu ho odsúdil na 20 rokov nepodmienečne v najprísnejšom väzení a ochranný dohľad na 2 roky. K rozsudku sa nevyjadril ani prokurátor, ani obžalovaný s advokátom. Na podanie odvolania majú lehotu 15 dní.

Motívom útoku bola zrejme žiarlivosť muža po tom, čo ho partnerka opustila. Skutok napĺňa všetky znaky femicídy.

Femicída v našom trestnom zákone nie je 

Tú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje úmyselnú vraždu ženy, pretože je žena. Rozlišuje niekoľko typov femicídy. Na Slovensku sa stávajú najmä vraždy intímnym partnerom, kedy muž zabije súčasnú alebo bývalú partnerku. Obete pred ňou zažívajú psychické, fyzické alebo sexuálne násilie, zneužívanie, vyhrážky, zastrašovanie, prenasledovanie. Často ženy v tomto vzťahu majú menšiu moc a menej zdrojov.

Slovenský trestný zákon pojem femicída nepozná. Spadá pod trestné činy vražda, úkladná vražda a zabitie. Ich definície nevystihujú podstatu femicídy presne a nie je možné jej predchádzať. WHO upozorňuje, že problém s chýbajúcimi dátami je celosvetový a platí aj pre krajiny EÚ.

“Európske vlády nezhromažďujú spoľahlivé a porovnateľné údaje o domácom násilí, znásilneniach a vraždách žien,” píše portál EURACTIVE. “Európa teda kvôli nekvalitným údajom a chýbajúcim cezhraničným pravidlám túto „tichú vojnu proti ženám“ prehráva.