PJONGČANG. V cieli jej držali prsty mama i otec. Mama prišla do Pjongčangu, hoci sa bojí lietať. A päste silno držal i otec, spevák Janek Ledecký. Keď ich dcéra získala na snouborde zlato, lomcovali ňou veľké emócie.

"Veľmi som sa v cieli tešila. Bola som šťastná, že sa mi to podarilo. Už po kvalifikačných pretekoch som bola dojatá. Toto moje víťazstvo videli obaja moji rodičia a som veľmi rada, že sem prišla aj moja mama, ktorá sa bojí lietať. Dúfam, že si to tu užila a snáď som jej ten strach z lietania vynahradila. Ďakujem aj môjmu dedkovi, ktorý ma stále podporoval a všetkým fanúšikom. Toto víťazstvo patrí im," vyhlásila mladá Češka, ktorá podľa svojho otca preukazovala svoje predpoklady už ako dieťa a jej úspechy ho neprekvapujú.

 

Ester Ledecká získal zlato v snouborde.  Foto - facebook EL

 

„Keď mala tri roky, boli sme sa lyžovať v Špindlerovom mlyne. Šli sme na čiernu zjazdovku a ja som jej povedal: Ester, ideme na to. Predtým sme ju tam nepúšťali,“ spomína si jej otec Janek Ledecký v rozhovore pre Seznam.cz. Dva roky potom zišla čiernu zjazdovku šúsom. „V tej chvíli som pochopil, že sa vydala na inú cestu ako som čakal,“ spomína si Ledecký.

Dnes je to dvojnásobná olympijská víťazka, ktorá ako prvá žena v histórii získala na zimných olmypijských hrách zlato v dvoch odlišných športoch – lyžiarskom obrovskom slalome a v slalome na snouborde.

 

 

"Vždy robila to, čo ju bavilo. Niekto má pocit, že je potrebné deti do niečoho nútiť, my sme ju naopak museli brzdiť. Museli sme sledovať čas, ktorý trávila na tréningu, aby to neprehnala. Skrátka sme sa deťom venovali a podporovali ich v tom, čo ich bavilo," uviedol Janek Ledecký.

Dvadsaťdvaročná pražská rodáčka sa chce aj naďalej venovať dvojkombinácii super-G a snoubording. "Pokiaľ ma to bude baviť, tak sa budem venovať obidvom disciplínam. A verím, že sa tým aj dobre uživím."

 

 

Píšú o nej po celom svete

Česka sa stala okamžite po úspechu témou vo všetkých svetových médiách - písali o nej New York Times či televízia NBC. Britský Dail Mail napísal o „zázraku na snehu“, taliansky Corriere della Sera o „legende.“

Agentura AFP označila Ledeckú za superstar. Pripomenula, že víťazstvo jedného pretekára v rôznych športoch je na zimných hrách ojedinelé a patrí dávnej minulosti. Češka tak podľa agentúry dodala olympizmu "skutočné osvieženie".