Jeden svet. Veľa možností. Tvoja voľba? Tak znie slogan blížiaceho sa 21. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet (5. – 11. november 2020), ktorý predstaví takmer päťdesiat dokumentárnych filmov. Hrdinky so silnými príbehmi majú vo festivalovom programe už tradične svoje čestné miesto.

Tie najlepšie tohtoročné filmy pre vás vyberá umelecká riaditeľka festivalu a režisérka Diana Fabiánová:

Je skvelé, že čoraz viac režisérov, a hlavne režisérok, portrétuje ženy a zaznamenáva ich špecifické osudy. Konečne si všímajú ich jedinečnosť, konečne i producenti, filmový aj televízny svet pochopil, že je tu obrovské publikum, ktoré je hladné po inšpirácii od takýchto žien. Je z čoho vyberať a my vám prinášame pestrú výberovku toho najlepšieho zo sveta i z domova,“ vysvetľuje Diana Fabiánová. „Festivalová téma tohto ročníku je voľba v širšom slova zmysle. Spadá do toho i to, ako naložíme so svojim osudom. Akými ženami sa rozhodneme byť. Či takými, ktoré si svoj život riadia, alebo sa podriaďujú. Či dokážeme vyjadriť svoje potreby a stáť si za ich naplnením. Či si dožičíme žiť život tak, ako v hĺbke duše túžime. Verím, že príbehy žien na Jednom svete pomôžu rozplynúť váhanie a obavy a popchnú k tomu aby sme i my, každá za seba, dokázali kráčať svojou vlastnou  cestou. Tou, ktorú si sami, dobrovoľne a vedome vyberieme,“ dodáva.

Jaskyňa

Pre obkľúčených civilistov v Sýrii leží nádej a bezpečie v podzemnej nemocnici známej ako jaskyňa.  V nadväznosti na ženy, ktoré zápasia s denným bombardovaním, chronickým nedostatkom dodávok a stále prítomnou hrozbou chemických útokov, predstavuje „Jaskyňa” strhujúci portrét odvahy, odolnosti a ženskej solidarity.

 

 

Advokátka

Film o silnej nekompromisnej advokátke z Izraela , ktorá v mužskom svete čelí útokom od židov aj moslimov. Ide naplno proti všetkým, verná svojmu presvedčeniu a svedomiu.

 

 

Neviditeľná

Tri príbehy žien a ich pôrody. Film slovenskej režisérky Maii Martiniak poukazuje na témy pôrodnej traumy a nevyhnutnosť zmeny postoja zdravotníckeho systému a spoločnosti voči žene ako rodičke. 

 

Za morom

nás privedie do výcvikového strediska, v ktorom sa Filipínky učia čeliť smútku za domovom, aj možnému ponižovaniu a zneužívaniu. Film otvára problém moderného otroctva v globalizovanom svete. 

 

 

Žiaľ žien

Emotívny film o ženách, často matkách malých detí, o tom, ako prežívajú ohrozenie klimatickej zmeny, ktoré vzbudzuje vidina kolapsu rovnováhy medzi planétou a ľuďmi. 

 

 

Karavan lásky

Film zobrazujúci strhujúce osudy prostitútok z východnej Európy a z Afriky, ktoré pricestovali do Nemecka za vidinou lepšieho  života. Ich nádeje sa zrútia v deň, keď jednu z nich zavraždia. Prinúti táto udalosť aj inak apatických ľudí konať?

 

 

Hodinová manželka

Film ponúka vtipný pohľad do sveta inštalatérky a jej kolegýň, ktoré sa snažia obstáť vo svete vyzbrojené kliešťami a skrutkovačmi. Sú to vôbec prvé inštalatérky v Jordánsku, jednej z najsuchších krajín sveta.

 

 

Autoportrét

Nadaná fotografka Lene Marie Fossen trpí anorexiou. Jesť prestala, keď mala desať. Prostredníctvom svojej otvorenej a úprimnej tvorby sa usiluje poukázať na hanbu spájanú s anorexiou a čeliť svojej chorobe.

 

 

 

ŽENA

Vďaka dojímavým a úprimným rozhovorom žien z celého sveta dáva film ŽENA hlas „obyčajným“ ženám, ktorých príbehy sú niekedy mimoriadne a vykresľujú obraz ženského stavu v dnešnom svete.

Predaj lístkov na online pozretie jednotlivých filmov budú dostupné až v deň premietania daného filmu a to vždy od 12:00 hod. Filmy si budú môcť návštevníci zakúpiť počas 24 hodín následne si zakúpený film pozrieť v dobe až do 48 hodín. Cena lístka pre pozretie jedného filmu je 2,50 Eur.  Diskusie k filmom budú dostupné zdarma. 

Viac informácii na www.jedensvet.sk