Ty si moja hrdinka! Povedal vám niekedy niekto túto vetu? Kto bol vašou hrdinkou v detstve? A kto dnes? Možno si niekto teraz odpovie – moja mama. A možno vyslovíte mená významných osobností. Odpovedí na túto otázku je neskutočne veľa. Sú to ženy, ktoré sa zapisujú do histórie ľudstva, ale aj ženy, ktoré svojimi malými činmi dokázali veľa.

Na filmovom festivale Jeden svet spoznáte príbehy niekoľkých odvážnych a výnimočných žien vďaka dokumentárnym filmom, ktoré si od 5. - 11. novembra môžete pozrieť online alebo v bratislavských kinách a kultúrnych centrách. Priblížime vám zopár z nich: 

 

Zanietené novinárky 

Tam, kde sú novinármi iba muži, sa hlásia o slovo jediné noviny, ktoré vedú dalitské ženy. Šéfredaktorka Meera spolu s ostatnými novinárkami porušujú tradície. Iba so smartfónmi v rukách odhaľujú najzávažnejšie problémy v krajine, ale aj vo vlastných domovoch, a tak menia pohľad na to, čo znamená mať moc.

 

Tisíc rán 

 

Nikde nie je celosvetový úpadok demokracie, poháňaný množstvom dezinformačných kampaní na sociálnych sieťach, taký evidentný, ako v autoritárskom režime filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho. Novinárka Maria Ressa riskuje v záujme obrany pravdy a demokracie nielen výdobytky slobody tlače, ale aj svoju vlastnú slobodu.

 

Ako som sa stala partizánkou 

Druhá svetová vojna stále ukrýva množstvo nevypovedaných príbehov. Jednou z mozaiky takýchto spomienok sú aj osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková popri odhaľovaní histórie svojej rodiny nájde okrem svojho dedka aj ďalších rómskych partizánov. Ich životné príbehy neraz zamrazia... Popri svojom hľadaní naráža na hlboko zakorenené predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite, a to nie len v spomienkach tých, s ktorými má možnosť hovoriť, ale aj pri pohľade na súčasnosť. 

 

Čo oko nevidí - Hilma af Klint 

Zamlčaná bola po mnohé roky aj pravda v histórii umenia. V akejkoľvek monografii o abstraktnom umení sa dočítate, že počiatky abstrakcie sú spojené s umelcami, ako je Vasilij Kandinskij alebo Kazimír Malevič. No nie je to tak. Prvým abstraktným umelcom bola žena –  spočiatku nepochopená a nevýrazná Hilma af Klint. Dnes svojimi ohromujúcimi dielami valcuje svet umenia. Film Čo oko nevidí – Hilma af Klint objasňuje nielen jej umenie a šikovnosť v praktickom živote, ale aj pozíciu žien v dejinách umenia a odhaľuje jeden umelecký škandál.  

 

Sláva kráľovnej 

Dokumentárny film Sláva kráľovnej sa odohráva v Tbilisi, hlavnom meste Gruzínska. Príbeh vykresľuje vzájomne prepojené životy špičkových šachistiek Nony Gaprindašvili, Nany Alexandria, Maje Čiburdanidze a Nany Ioseliani. Divákovi sa naskytne vzácny pohľad na ich súčasný život a možnosť zistiť, čo sa skrýva za ich odkazom. 

 

Moja afganská rodina 

Moja afganská rodina rozpráva príbeh Heleny, ktorá opúšťa všedný život v Prahe, aby sa v Kábule vydala za svojho milovaného spolužiaka Nazira. Pod menom Herra začína v exotickom prostredí novú životnú etapu. K vysnívanej budúcnosti ale nevedie jednoduchá cesta. Nie všetci majú také veľké srdce ako Nazir a toľko zmyslu pre humor ako hlava rodiny, pokrokový a vrúcny deduško.  

 

Luchadoras 

„Mesto vrážd“ – aj tak sa označuje Ciudad Juárez. Ročne hlási tisícky obetí konfliktov medzi kartelmi a vládnymi silami v rámci takzvanej „protidrogovej vojny“. Je to epicentrum zločinov a prepadnutí. Obeťami sú predovšetkým ženy. Páchateľov sa zväčša ani nepodarí odhaliť. Film je intímnym portrétom troch statočných zápasníčok, tzv. luchadoras, ktoré napriek mačizmu vládnucemu okolo nich a nepretržitému nebezpečenstvu, bojujú nielen v ringu, ale aj v každodennom živote, aby zmenili postavenie žien v Mexiku. 

 

Bosorky z Orientu 

Ich neprekonateľnej smršti prihrávok a víťazných smečov sa obávali mužstvá po celej planéte. Reč je o japonských volejbalistkách, ktoré sa po druhej svetovej vojne z pracovníčok v továrňach vypracovali na národné legendy. Z japonských hrdiniek s nadprirodzenými schopnosťami sú dnes sedemdesiatničky, ktoré sa v dokumente obhliadajú za svojimi dňami slávy.

Festival Jeden svet 2021

Jeden svet myslí na všetkých. Kým plne zaočkovaní si budú môcť vychutnať atmosféru živých a pritom bezpečných premietaní, pre ostatných je pripravená plnohodnotná online alternatíva. Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia s filmármi a ďalšie špeciálne bonusy, sa uskutočnia v kinách Lumière, Mladosť a Klap Filmovej  a televíznej fakulty VŠMU, v kultúrnych centrách Nová Cvernovka a A4 – priestor súčasnej kultúry a na Filozofickej fakulte UK. Do online priestoru prenáša Jeden svet filmy v spolupráci s platformou DAFilms.sk.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození. Projekt Jeden svet bez bariér podporila Nadácia mesta Bratislavy. Za pomoc ďakujeme Katedre translatológie UKF v Nitre a študentom prekladateľstva Filozofickej fakulty UK v Bratislave.