Festival Jeden svet, ktorý sa začal 5. novembra a potrvá až do 11. novembra, má vo svojom programe špičkové filmy z celého sveta. Niektoré môžete pozerať online z pohodlia vašej obývačky a iné zas naživo v kinách, kde máte možnosť osobne stretnúť výnimočné ženy z celého sveta - filmárky, ľudskoprávne aktivistky, enviromentálne pracovníčky, producentky, ale aj prvú rómsku právničku v Británii. Tiež na Oscara nominovanú Jessicu Kingdon.

Film Vzostup má nomináciu na Oscara

Vďaka filmu Vzostup (Ascension), ktorého autorkou je už spomínaná čínsko-americká režisérka a producentka Jessica Kingdon, sa na chvíľu ocitnete v továrňach, kde sa vyrábajú tie najobyčajnejšie veci našich domácností, ale aj inteligentné robotické sexuálne bábiky.

„Krajina, ktorá bola v minulosti známa ako svetová továreň, je teraz jedným z najväčších spotrebiteľských trhov na svete,“ prezradila v jednom zo svojich rozhovorov. Môže za to tzv. čínsky sen. Tento termín spopularizoval prezident Si Ťin-pching. Síce sa podobá americkému snu a sľubuje, že ak budú ľudia tvrdo pracovať, dosiahnu ekonomickú stabilitu, no v skutočnosti sa za ním skrýva čínsky nacionalizmus.

Možno najviac prekvapivým momentom vo filme je remeselná zručnosť pracovníčok, ktoré starostlivo maľujú a upravujú robotické bábiky. „Bol to vrchol irónie na pracovisku,“ zhodnotila Kingdon.

„Vidíte, ako ženy nežne vyrábajú bábiky pre tú najzákladnejšiu mužskú túžbu, no zároveň je to pre ne len obyčajná práca." Celovečerný film Vzostup získal nominácie na Oscara, Critics Choice Awards, Cinema Eye Honors, IDA Award či Independent Spirit Award. Jessica Kingdon bude mať na Jednom svete aj masterclass pre verejnosť a študentov.


Filmy Za zvieratá a Odchádzania

Saila Kivelä je nielen režisérkou, ale aj aktivistkou, ktorá tajne natáčala zábery zo zvieracích fariem. Svedectvo o tom, v akých podmienkach zvieratá žijú, otriaslo mnohými nielen vo Fínsku, ale aj za jeho hranicami. Sailu následne čakal trojročný právny zápas, v ktorom pre ňu prokurátor žiadal trest odňatia slobody a farmári zas chceli najvyššie odškodnenie.

Na festivale Jeden svet uvedie svoj autobiografický film Za zvieratá (Eläinoikeusjuttu). Po jeho projekcii bude prirodzene nasledovať diskusia so Sailou Kivelä, ale aj s europoslancom Michalom Wiezikom.

Režisérka Mira Erdevički pochádza z bývalej Juhoslávie, vyštudovala FAMU v Prahe a v súčasnosti žije a pracuje v Londýne. Práve tu natočila film Odchádzania (Leaving to Remain), ktorý na festivale Jeden svet osobne uvedie.

Sleduje  v ňom troch rómskych ľudí, ktorí emigrovali do Spojeného kráľovstva zo strednej Európy. V Anglicku získali možnosti, aké im v rodnej krajine, na Slovensku alebo v Česku, boli odopreté, a vďaka tomu sú z nich dnes vzdelaní a sebavedomí Európania.

Jednou z nich je aj Denisa Ganon. Doma si i napriek vzdelaniu nedokázala nájsť žiadnu prácu. V Británii pracovala najskôr ako upratovačka, za čo bola vďačná, keďže v Česku nemohla robiť ani to. Ale nestačilo jej to. Chcela od života viac. Dnes je prvou rómskou právničkou v Británii a pomáha migrantom postihnutým dôsledkami brexitu.

 

Festival Jeden svet:  Nekontrolovateľný turizmus

Inšpiratívne ženy sa snažia pomáhať druhým ľuďom a chrániť krajinu, v ktorej žijeme, na celom svete. O necelé dva mesiace tu budú vianočné sviatky, počas ktorých mnohé odchádzame na dovolenku. Pred tým, než sa niekam vyberiete, pozrite si v rámci festivalu Jeden svet film Posledný turista (The Last Tourist, r. Tyson Sadler). Cestovanie nás spája so svetom.

Aké však môže mať dôsledky nekontrolovateľný turizmus? „Miesta, ktoré nazývame destináciami, sú v skutočnosti domovy ľudí,“ hovorí vo filme Judy Kepher-Gona, ktorá sa už viac ako 20 rokov snaží presadzovať, aby bol v Afrike aj mimo nej udržateľný cestovný ruch.

Judy Kepher-Gona.  Foto - Jeden svet

Podľa poprednej biologičky Jane Goodhall: „Zodpovedný cestovný ruch môže byť skutočne prospešný pre zvieratá, životné prostredie, miestnych ľudí, vládu aj turistu.“ Upozorňuje aj na to, že vďaka turizmu sú mnohé zvieratá zlomené a väznené v neprimeraných podmienkach.

Veľmi znepokojujúcim faktom je aj zneužívanie sirotincov ako turistickej atrakcie. Len v Kambodži sa ich počet od 90. rokov zvýšil o 75 percent. Prečo? Sú výborným lákadlom pre západných turistov, ktorí sa so sirotami fotia. A pritom väčšina detí reálne má minimálne jedného z rodičov.

Na neúmyselné ničenie krajiny, ktorú si ľudia prišli pozrieť, upozorňuje vo filme aj americká novinárka Elizabeth Becker alebo Meenu Vadera, zakladateľka Sakha Cabs For Women, ktorá sa dlhodobo snaží zabezpečiť ženám v Indii a Ugande dôstojný život. Film bol nakrútený vo viac ako 16 krajinách, vďaka čomu odhaľuje skutočné podmienky a dôsledky jedného z najväčších priemyselných odvetví na svete.

 

Festival Jeden svet 2022

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa koná 5. – 11. novembra pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození. Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia so zaujímavými osobnosťami a iné špeciálne bonusy, sú v Kine Klap Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v kine Mladosť.

Niektoré filmy si môžete pozrieť aj online na stránke www.jedensvet.sk