Viete ako vyzerá vulva? Aký má tvar klitoris? Je zvláštne, že netušíme, ako vyzerá časť nášho tela. Väčšina ľudí sa dokonca ostýcha povedať na verejnosti slová ako vagína alebo penis. Deti vedia pomenovať všetky časti svojho tela, okrem intímnych orgánov. Na ne majú väčšinou infantilné názvy.

Rodičia sa hanbia rozprávať pred deťmi o intímnostiach, niekedy aj takých banálnych ako je menštruácia, a naopak, deti sa neodvážia na to spýtať svojich rodičov. „Mám veľmi blízko k svojej mame, ale nikdy nehovoríme o sexe,“ vraví Becca v dokumentárnom filme Dilema túžby režisérky Marie Finitzo.

Zaoberá sa v ňom sexuálnou túžbou žien a patriarchálnym úsilím umlčať, dusiť a potláčať ženskú túžbu. Môžete si ho pozrieť na festivale Jeden svet, ktorý sa koná 5. – 11. novembra online aj v bratislavských kinách či kultúrnych centrách. 

Ženská sexuálna túžba ostáva nepovšimnutá

Ženské telo sa považuje za symbol sexuality, ktorý často využíva reklama, módny priemysel, ale aj médiá. Avšak ženská sexuálna túžba – to, čo ženy naozaj chcú – zostáva nepovšimnutá.  Vo filme Marie Finitzo spoznáte štyri ženy, ktoré sa zaoberajú ženskou sexualitou vo svojej profesii.

Biologička Stacey Dutton sa zamerala na štúdium klitorisu. Psychologička Lisa Diamond sa sústredí na výskum sexuality, pohlavia, intímnych vzťahov a ich dôsledky pre zdravie a pohodu v priebehu života. Umelkyňa Sophia Wallace oslavuje vo svojich dielach klitoris. Dizajnérka Ti Chang vyrába sexuálne pomôcky podobné bižutérii. Niektoré sú dokonca s gravírovaním na mieru. Výrazne sa odlišujú od predmetov, aké boli v obchodoch dostupné v minulosti. Ozdobené srdiečkami, motýlikmi a pod. pôsobili skôr smiešne.

Čo sa na tom malo páčiť žene? Alebo výrazne kopírovali mužský pohlavný orgán. „Keď sa na nich pozriete, pôsobia agresívne,“ myslí si Ti Chang. „Dôležitá je však vibrácia a stimulácia zameraná na vonkajšiu oblasť. Na to nepotrebujete masívny produkt.“ Ti Chang sa počas svojej práce stretla so špecifickým problémom. Reklama zameraná na tabletky podporujúce mužskú erekciu je vnímaná ako čosi prirodzené. Môžete ju vidieť kdekoľvek. Aj v MHD. Avšak reklama zameraná na pomôcky pomáhajúce žene zažiť rozkoš je vnímaná ako porno. Nemôžete ich propagovať. 

Ženy nie sú hrdé na svoje telo ako muži

Podľa Lisy Diamond: „Ženy nie sú povzbudené, tak ako muži, aby skúmali svoje telo, aby boli na svoje telo hrdé. Muži o svojich genitáliách hovoria vždy s hrdosťou. Ako keby to ženu ani nikdy nenapadlo. Naše telo sa spája len s hanblivosťou, ktorá spôsobuje mnoho škody. Myslím si, že potrvá ešte dlho, kým sa to zmení.“ 

Dizajnérka Ti Chang vyrába sexuálne pomôcky podobné bižutérii. Foto - záber z filmu Dilema túžby

Priznávajú to aj ďalšie ženy vo filme Dilema túžby. Moslimka Umnia uvažuje o potláčaní ženskej sexuálnej rozkoše v tradičnom manželstve. Dvadsaťštyriročná Becca odhaľuje, že nikdy nemala orgazmus, čo sa paradoxne aj v dnešnej dobe považuje za odvážne priznanie. Burleska Jasmína prvý raz skúmala vlastnú sexualitu až keď začala so striptízom. Queer aktivistka Coriama sa zas pokúša o vzťah s queer mužom: „Pre mňa je erotické potešenie možnosťou blaženosti a krásy v mojom živote.“ Každá z nich sa po svojom snaží zmeniť ustálené vnímanie ženskej sexuality a ukončiť mužskú dominanciu. Pretože bez rovnosti rozkoše nemôže existovať rovnoprávna spoločnosť.

V detstve sa učíme, že sexualita je čosi zlé, a pritom súčasne sledujeme, ako predáva všetko pod slnkom. Sme konfrontované mužskou túžbou po ženskom tele vo všetkých aspektoch nášho života. Málokedy sa však hovorí o tom, prečo väčšina žien zažíva orgazmus len niekedy.  Paradoxne, klitoris, ktorého hlavnou úlohou je ženská rozkoš, bol dokonca aj modernou medicínou do nedávnej doby ignorovaný. Je poľutovania hodné, ako málo sa lekársky svet  zaoberá týmto jedinečným orgánom.

Mnohé učebnice ho ani nezobrazovali až do roku 1998, kedy profesorka urológie Helen O’Connell pôsobiaca na University of Melbourne publikovala výsledky výskumu o široko rozvetvenej hlbšej štruktúre klitorisu. Je to komplexný, dôležitý orgán, skladajúci sa z osemnástich častí a až dve tretiny sú vo vnútri tela. Obsahuje 8 000 nervových zakončení a pocit uspokojenia vysiela do ďalších 15 000 nervov v panvovej oblasti. Vďaka tomu môžu ženy pociťovať orgazmus v celom tele. „Myslím si, že veda bola tak dlho riadená mužmi, že tu nebola potreba na to prísť,“ hovorí vo filme biologička Stacey Dutton. Štúdium klitorisu nie je len o potešení, ale najmä o zabezpečení adekvátneho lekárskeho prístupu.

Prečo sa ženy hanbia hovoriť o svojom tele?

Prečo sa ženy aj v 21. storočí hanbia hovoriť o svojom tele? To je otázka, ktorú si položila aj režisérka Maria Finitzo. „Chcem, aby každé dievča, ktoré vstupuje do prvého ročníka strednej školy, vedelo pravdu o svojej anatómii, o tom, ako vyzerá jej klitoris, čo to je a na čo slúži.“ Práve preto natočila film Dilema túžby. 

Mali by sme hovoriť o sexe, mali by sme hovoriť o rozkoši. Je to súčasť toho, kým sme. Mali by sme sa naučiť rozprávať sa o sexualite a našom tele so svojím partnerom, ale aj s deťmi. Netabuizovať témy, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho života. Nevychovávajme svojich potomkov tak, aby sa báli vlastných túžob. Keď si pozriete film Dilema túžby, začnete ženskú intimitu vnímať inak. A je jedno, či ste muž alebo žena. Je to film, ktorý treba vidieť. 

Film Dilema túžby si môžete na festivale Jeden svet pozrieť online od 6. – 7. novembra aj vďaka holandskému festivalu Movies That Matter a podpore Veľvyslanectva holandského kráľovstva.  

 

Festival Jeden svet 2021

Festival Jeden svet sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození. 

Do konca októbra si môžete na festival zakúpiť aj cenovo výhodné akreditácie, ktoré budú platiť na online aj živé festivalové premietania. Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia s filmármi a ďalšie špeciálne bonusy, sa uskutočnia v kinách Lumière, Mladosť a Klap Filmovej  a televíznej fakulty VŠMU, v kultúrnych centrách Nová Cvernovka a A4 - nultý priestor a na Filozofickej fakulte UK.

Do online priestoru prenáša Jeden svet filmy v spolupráci s platformou DAFilms.sk. Projekt Jeden svet bez bariér podporila Nadácia mesta Bratislavy.