BRATISLAVA. Interaktívny a kreatívny rozprávkový festival KDE BOLO, TAM BOLO bude aj tento rok búrať kreativitou všetky bariéry. Bude o tolerancii, stieraní hraníc, predsudkov a stereotypov k chorým a hendikepovaným deťom i dospelým.

„KDE BOLO, TAM BOLO... je rozprávková krajina, v ktorej sa fantázii a kreativite medze nekladú, preto tu neexistujú žiadne bariéry ani predsudky. Sny všetkých detí, či už zdravých, chorých, hendikepovaných (a nielen detí) sa tu stávajú aspoň na chvíľu skutočnosťou,“ hovorí organizátorka a zakladateľka festivalu architektka Broňa Tarnócy. Festival sa uskutoční 10. - 11. júna v Starej tržnici v Bratislave.

 

Foto - kdebolotambolo.com

 

Móda a architektúra pre najmenších 

Deti i dospelých čakajú zážitky z výtvarného umenia, hudby, tanca, fotografie, módy, ale aj chuťových pohárikov. Na množstve kreatívnych a najmä interaktívnych workshopov, ktoré prebehnú pod taktovkou známych osobností spoločenského a kultúrneho života, sa vyšantia všetky deti, ako aj deti so sluchovým postihnutím, keďže celé podujatie bude tlmočené do posunkového jazyka.

„Inakosť je darom. Byť iný a sám sebou inšpiruje! Toto úžasné podujatie vo mne prebúdza detskú tvorivú dušičku. Teším sa, že mám opäť možnosť aktívne prispieť k zážitkovej energii tohto festivalu,“ hovorí známy herec a moderátor Roman Pomajbo, ktorý, spolu so Janette Maziniovou Motlovou z neziskovej organizácie Eduma, prevedie deti  obľúbeným workshopom a interaktívnou besedou „Deti deťom“. Deti sa na festivale budú môcť stať maliarmi, architektmi, módnymi návrhármi, kuchármi, hercami, hudobníkmi či  umelcami. Sobotný festivalový program otvorí výstava víťazných prác e-lerningového kurzu Deti a architektúra, ktorý organizuje Občianske združenie Euroarch (v nedeľu sa bude konať slávnostné výhlásenie víťazov). Malí kreatívci budú môcť  zároveň sledovať úžasné detské divadielko či spoznávať svet plný farieb, cudzokrajných chutí a vôní pod taktovkou kuchárov zo sveta v rámci FOOD workshopu.

Pre malé parádnice bude pripravený FASHION workshop pod taktovkou známych módnych návrhárok Dany Kleinert, Moniky Vontszemuovej, Lenky Sršňovej a Kristíny Vontszemuovej. Modely, ktoré deti navrhnú a ušijú, budú môcť aj predviesť v záverečnom defilé. Známa návrhárka krásnych čeleniek Hogo Fogo, Slávka Toscherová, vyrobí s deťmi doslova umelecké diela.

 

 

Maliarom i sochárkou

Stať sa na chvíľu hudobníkom? Áno, v podaní speváčky Lucky Lužinskej je pripravených niekoľko príjemných prekvapení. Počas workshopu Farebné sny si deti vytvoria originálne interiérové doplnky, ktoré budú zdobiť ich detskú izbičku. Celú starú tržnicu roztancuje fantastická Aron Mitu so svojou skupinou.

Malých architektov svetom architektúry prevedie tím významných architektonických ateliérov a osobností architektúry. Deti si budú môcť navrhnúť a vytvoriť vlastný domček Inakosti pre svojich priateľov, ktorí k nám prišli bývať z krajiny Inakosť. Rozvíjať jemnú motoriku, technické myslenie, sociálne interakcie či dopravné zručnosti budú môcť deti prostredníctvom nádherných slovenských drevených stavebníc Moy Toy.

Vyskúšať si prácu výtvarníkov, umeleckých maliarov či sochárov? Áno, pod taktovkou skvelých umelcov Ašot Haasa, Erika Šilleho a manželov Moniky a Bohuša Kubinských.  

 

Foto BKIS - Miroslava Spodniaková

 

Počujko a počujka budú tancovať 

Dá sa hovoriť rukami a počúvať očami? Ako sa dá tancovať a spievať, ak nepočujem? Na festivale sú pripravené opäť i špeciálne workshopy s hlavnými hrdinami Počujkou a Počujkom. Naši hostia naučia vaše detičky vážiť si svoje ušká a pomáhať tým, čo zdravé ušká, žiaľ, nemajú. Ľubka a Fero Majtánovci z OZ Nepočujúce dieťa vás budú sprevádzať pestrofarebným svetom, kde všade znie smiech, radosť a džavot.

Pripravili sme pre vás i veselé hračkovaky, ktoré majú pre všetkých prichystané legové tajomstvá! Budete mať možnosť kreatívne tvoriť a precvičiť si nielen prsty ale i predstavivosť. K dispozícií budú aj pásky na oči, ktoré nás naučia, aké to je vidieť viac srdcom ako očami a posunú tak hranice našej kreativity ešte o kúsok ďalej. Na vlastnej koži môžete zažiť i pocit slabozrakého pri hre plnej pocitov – Memonik, ktorá získala za svoju unikátnosť významné ocenenia. 

 

Foto BKIS - Miroslava Spodniaková

 

Iné tričko

Chcete objaviť vzácny Talent svojich miláčikov? Neváhajte a príďte na workshop Myslenie prvej ligy, kde spoznáte silné stránky a talenty svojich detí. Dáša Černá Gejdošová a Zuzka Haasová zoberú vás i vaše deti na cestu za úspechom a objavom vlastného potenciálu. 

Do krajiny fantázie vás prostredníctvom príbehu o rybke, princeznej či rakete, zoberie ilustrátorka AnU, Anna Černáková a Ľubica Borš, spoluzakladateľka Mini Artist. Čo v príbehu objavíte, farbami si zachytíte. Výsledkom vašej práce bude umelecké dielo – tričko, jedinečné a inaké ako každý z nás.

Už tradíciou festivalu je i podpora chránených dielní, ktoré budú mať prostredníctvom Trhu chránených dielní tento rok vskutku bohaté zastúpenie. Chýbať nebude ani rodičovský kútik, kam môžu deti bezpečne odložiť svojich rodičov a tí si tu vychutnajú šálku dobrej kávy či prečítajú skvelú knihu. 

.

Prečítajte si aj Deti i dospelí sa učili, že byť iný je dar