Po počiatočnom váhaní, sledujúc šialenstvo naokolo, som si včera kúpila lístok do kina na Barbie. Vybrala som sa sama, že sa bez ovplyvnenia iných pozriem na ten skvost. Pri pukancoch som stretla kamošku, ktorá to mala presne takisto, tak sme si v kine sadli k sebe a pozerali.

Hneď na začiatok musím priznať pár veci. Ako malá som milovala svoju Barbie, ako väčšia som hromadila zberateľské Barbie (o ktoré ma potom pripravila neter) napriek tomu som ani za boha nevedela pochopiť, prečo sa dvaja tak dobrí herci, ako Margot a Ryan, upísali filmu o Barbie...

Fotky a uniknuté zábery ma len utvrdzovali v tom, že to musí byť kolosálna chobotina...kým nezačali kolovať prvé trailery.

Ako mužov pripraviť na film Barbie

Tí, ktorí nechcete žiadne spojlery prestaňte, prosím, teraz čítať a šup pri najbližšej príležitosti do kina, ideálne aj s polovičkou. Tú na to ale poriadne pripravte, nemusel by ten šok ustáť a vy by ste možno nemali srdce ho nechať odutého čakať pri pulte s pukancami a dať to do konca...a to by bola škoda.

Režisérka Greta Gerwig totiž natočila geniálnu spoločenskú satiru, ktorá láme rekordy v návštevnosti. Nevedela som si predstaviť, ako túto tému režisérka, ktorá je aj feministickou aktivistkou, uchopí. A dámy a páni, uchopila to za správny koniec, vlastne za správny začiatok a pekne za ručičky, s rôznymi pocitmi v hrudi, aj v krku, nás priviedla až do konca.

Najskôr spoznáme Barbie, jej krásny svet, jej dobrú dušu, jej kamarátky a jej Kena. Pretože Ken bol stvorený ako priateľ Barbie. Ken nemá svoje auto, Ken nemá svoj dom ani kariéru, Ken len čaká, kedy sa Barbie uvoľní a aspoň si ho všimne. Všimne si ho, tak ako si iné Barbie vo filme všimnú svojich Kenov. Všetci v Barbielande sa volajú Barbie a Ken.

Film ukazuje tvrdo matriarchálnu spoločnosť, kde ženy zastávajú všetky funkcie a Kenovia sú iba na ozdobu. Úplne chápem, že to kopec „machov“ poburuje. Úplne chápem, že sa rozhorčujú a nerozumejú, prečo Greta urobila film, ktorý z nich robí úplných tajtrlíkov, ktorí len stoja na pláži a čakajú, kedy si ich Barbie všimne...nepripomína nám to niečo?

Napríklad kopec filmov, kde boli ženy iba na okrasu, stáli v kúte a čakali, kedy si ich hlavný hrdina všimne. Takto naopak je to ale do neba volajúce! Kto to kedy videl, urobiť z chlapa ozdobu?

Zábery z filmu Barbie. Foto - Continental   

Barbieland je skrátka slogan „Future is female“ pretavený do absolútne dokonalej satirickej reality. V Barbielande sa všetci majú radi, navzájom si pomáhajú, sú úspešné a, bohužiaľ, aj presvedčené, že v reálnom svete je to také isté. Krásna, mierne za vlasy pritiahnutá rozprávka, ale začala mať trpkú príchuť, keď nám stereotypná Barbie dostane krízu identity a musí vyhľadať divnú Barbie.

Barbie a pokriky mužov

Presne tú Barbie, ktorá si to odniesla, keď niekto tomu jej dievčatku ublížil a ona nevedela, ako a koho potrestať. Tak potrestala svoju bábiku. Ostrihané vlasy, pokreslená tvár a vykrútené končatiny...skoro každá sme to minimálne niekde videli, ak nie urobili.

Súdržnosť a túžba navzájom si pomáhať urobila z Barbielandu takmer dokonalá miesto plné lásky...až na tých Kenov na druhej koľaji. Barbie ale musela do sveta ľudí a tu si Greta dovolila ďalší extrém, tentokrát trochu uveriteľnejší....už sme ho totiž zažili a nie tak dávno. Tvrdý patriarchát, kde ženy nemajú žiadne postavenie a sú iba na ozdobu, ich nápady sú zosmiešňované....dnes už našťastie tiež svet pritiahnutý za vlasy.

Jeden z najsilnejších momentov v celom filme je, ako Barbie a Ken na kolieskových korčuliach vojdú do sveta ľudí. Zatiaľ čo Ken si užíva šok z toho, že sú všade naokolo muži, naivná Barbie si užíva svoje prvé nefalšované sexuálne obťažovanie....každá z nás už bola Barbie. Každej z nás vohnali pokriky mužov na ulici slzy do očí, či sme mali 12 alebo 50.  

Margot bola každá jedna z nás, keď zúfalo so slzami v očiach nechápala, čo sa deje. Ako sama povedala, nerozumiem tomu, ale cítim sa strašne. Plačúca Barbie, po ktorej vykrikujú stavební robotníci bol pre mňa jeden z najsilnejších momentov filmu. Greta vedela, čo robí....

Nebudem vás tu nudiť detailami, všetko dopadne dobre, ale scén ako táto je tam kopec. Scén, ktoré nám vie naservírovať mladá režisérka, ktorá má svoju hlavu aj predstavu o tom, ako by to mohlo byť...

Druhým silným momentom pre mňa bolo, keď sa milá usmiata Barbie stretla s dievčatkom zo svojich vidín. Dvanásťročná Sasha kričí do tváre nič nechápajúcej Barbie a obviní ju z nešťastia tisícok mladých dievčat, ktoré chceli vyzerať ako ona...A úbohá Barbie zase iba plače a nechápe.

Ako bábika Barbie komplikuje ženám život

Barbie predsa bola vytvorená, aby dievčatám pomáhala. Aby ich učila, že môžu byť, čím len chcú. Barbie je lekárka, spisovateľka, nukleárna fyzička, prezidentka. Dom, auto, povolania od výmyslu sveta, to všetko je Barbie. Z hračky, ktorá mala dievčatám dodávať sebavedomie a dávať im krídla však niekto urobil len ďalší nástroj na skomplikovanie ženského života.

Nevyzeráš ako Barbie? Tak je s tebou niečo v neporiadku, veď tak predsa majú vyzerať krásne ženy....NIE! Barbie je disproporčná bábika ako kopec iných, nikto netúži mať väčšiu hlavu len kvôli tomu, že ju majú bábiky Bratz. Bábiky nie sú zlé, bábiky sú tu preto, aby nás odviedli do sveta fantázie.  Ako sa mohlo stať, že z jedného z najsilnejších a najkrajších darov feminizmu sme urobili nástroj, ktorým týrame sami seba?

Barbie nás mala inšpirovať, nie mučiť. Lebo k šťastnému životu nepotrebujeme patriarchát, ani matriarchát, k šťastnému životu sa potrebujeme navzájom rešpektovať a byť na jednej úrovni...muži aj ženy.

Greta to podala ako premrštenú a fantastickú satiru, ale v tom príbehu sa nájde každá z nás. A ja nielenže už chápem, prečo sa na to dali hviezdni herci a herčky nahovoriť, ja im za to dokonca srdečne ďakujem.

Ďakujem Margot za šťastný výraz, ktorý mala pred svojou prvou návštevou gynekológa...čo môže byť, do psej matere, povznášajúcejšie ako žena, ktorá sa teší zo svojho získaného ženstva...ako bábika vagínu nemala...naozaj krásny moment...

A Ryanovi by som chcela špeciálne poďakovať za všetky jeho scény hore bez...a za to, že Kenovi dal kus svojho sexepílu a bolo vidno, ako si to celé užíval.

Buďme všetky ako Barbie, deľme si rovnomerne priestor s Kenom a naučme sa, že kým nepochopíme, čím sme vo vnútri a nenaučíme sa milovať sami seba, akýkoľvek vzťah bude iba kolísať a jeden bude ťahať za kratší povraz, kým ho to prestane baviť...a to platí pre Barbie aj pre Kena...

Prečítajte si aj blog Ako prežiť rozchod.