Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) zverejnila nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2022. Piargy Iva Trajkova získali 16 nominácií, Svetlonoc Terezy Nvotovej deväť a filmy Obeť režiséra Michala Blaška s Tieňohrou Petra Bebjaka po šesť. Rozhodli o tom v prvom kole hlasovania členovia SFTA.

O cenu sa uchádzalo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Prihlásených bolo aj päť snímok v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál. TASR o tom informoval PR manažér Radomír Brhlík.

Nominácie Slnko v sieti za rok 2022

V kategórii Najlepší hraný film je nominovaná komédia režiséra Rasťa Boroša Čierne na bielom koni, ktorá zároveň získala nominácie v kategóriách Najlepší filmový scenár, Najlepší architekt – scénograf, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej i vo vedľajšej úlohe. O titul najlepší hraný film zabojuje Obeť Michala Blaška.

Príbeh Iriny, slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike, môže získať Slnko v sieti aj v kategóriách najlepšia filmová réžia, scenár, zvuk, kostýmy a najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Najlepším hraným filmom sa môže stať aj oceňovaná snímka Iva Trajkova Piargy, ktorú akademici nominovali v ďalších 15 kategóriách.

O cenu Najlepší dokumentárny film sa uchádzajú snímky Dežo Hoffmann – fotograf Beatles režiséra Patrika Lančariča, Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha v réžii Martina Palúcha a dielo Mareka Kuboša ±90.

V kategórii Najlepší animovaný film sú nominované snímky Milosť režisérky Ivany Laučíkovej, Tvojazem Petra Budinského a Websterovci vo filme Kataríny Kerekesovej. Peter Bebjak (Tieňohra), Michal Blaško (Obeť) a Ivo Trajkov (Piargy) budú súťažiť o cenu Najlepšia filmová réžia.

Najlepší ženský herecký výkon

Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe môže získať Judit Bárdos za postavu Juliše vo filme Piargy, Natália Germani za stvárnenie Šarloty v Svetlonoci a Vita Smačeľuk za Irinu v dráme Obeť. V kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe zabojujú Jana Kvantiková za rolu Johanky a Jana Oľhová za stvárnenie tety Ule vo filme Piargy, Iva Bittová za Otylu vo Svetlonoci.

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sú nominovaní Attila Mokos za postavu Jána Roháča v Piargoch a Milan Ondrík za Bandyho Koháryho v komédii Čierne na bielom koni, ktorého nominovali aj za postavu Jana Kavku vo filme Tieňohra. Cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe môže dostať Marek Geišberg za Tomáša v Svetlonoci, Attila Mokos za postavu Lučána Ármina Wámbéryho v Čiernom na bielom koni či zosnulý Marián Geišberg, ktorý sa v svojom poslednom filme Piargy predviedol ako biskup.

Organizátori národných filmových cien prvýkrát ocenia snímky v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál, kde podmienkou prihlásenia je ich pôvodný originálny formát.

Nominované sú snímky režiséra Petra Bebjaka Jozef Mak a Krakonošovo tajomstvo, a Kôň Martina Šulíka. Slávnostné vyhlásenie cien sa uskutoční 15. apríla v Slovenskom rozhlase. V priamom prenose ho odvysiela RTVS.