Ak váhate, či ísť do kina na pomerne náročný slovenský film Piargy, určite choďte. Chytí vás za srdce a dlho zostane vo vašej duši. Prečo? Dotýka sa hlbokej podstaty, ktorú si väčšina žien v sebe nesie celé stáročia. Dotýka sa nerovnosti.

Piargy sú krátkou poviedkou Františka Švantnera o malej osade v doline, ktorá jedného dňa zmizla. Prišla obrovská snehová búrka a zmietla ju z povrchu zemského. Vraj to bol krutý trest za hriech a smilstvo, ktoré sa medzi jej obyvateľmi odohrávali.

Piargy a žena ako obeť 

Tvorcovia filmu Piargy vzali Švantnerovu poviedku ako základ a prerozprávali príbeh krutého gazdu, najbohatšieho v dedine, ktorému sa musí poddať všetko, na čo si ukáže. Znásilňuje jednu ženu za druhou, správa sa ako hulvát, ale keďže zaplatí strechu na kostole, je mu odpustené.

Jeho žena je typickým obrazom slovenskej ženy – obete. Trpí, tvári sa, že mužove nevery nevidí, zakrýva si oči pred realitou a pravidelne sa nechá zmlátiť, či znásilniť.

Do deja vstupuje ich syn, sympatický Martin, ktorý sa vrátil z mesta a chce žiť inak. Modernejšie, chce zastaviť otcove násilie a začať novú éru. Vyberie si životaschopnú manželku Júliu, krásnu mladú ženu, ktorá mu učaruje. No Júlia učaruje aj jeho otcovi a ten sa pred ničím nezastaví. Začína sa nepekný boj, kto z koho.

Nad Piargami sa zbiehajú mraky. Miestna vedma tvrdí, že žena v hriechu počne a porodí antikrista. Prichádza Boží trest. No podľa cirkevných hodnostárov vždy existuje dosť peňazí, aby sa z neho dalo vykúpiť. Piargy nekončia dobre, žena, ktorá je znásilnená je nazývaná pobehlicou, dedina si pred ňou odpľúva. Muž, ktorý znásilňuje je „starý kocúr“.

Čo nám pripomínajú Piargy

Prečo sú inak krásne nakrútené Piargy dnes také aktuálne? Veď sa len obzrime okolo seba. Akonáhle príde žena s tvrdením, že bola sexuálne zneužitá, akej reakcie sa jej dostane? „Vymyslela si to, bola vyzývavo oblečená, teraz si na to spomenula?“ Neustále spochybňujeme obete a bránime násilníkov. „Koledovala si o to!“

A starí kocúry? Pozrime sa na to, kto nám sedí v parlamente alebo mu dokonca predsedá. Spomeňme si na kauzy obťažovania na vysokých školách, v zamestnaniach, v nemocniciach a ambulanciách, v detských táboroch...

Film Piargy je zasadený do obdobia nástupu fašizmu v Slovenskom štáte. Antikrist nakoniec naozaj prichádza, ale nie ako narodené dieťa, lež ako nacistický režim. Patriarchát prežíva ďalej a prežíva dodnes. Povieme si, veď postavenie žien je dnes už iné, no tento jav končí vo veľkých mestách.

Ako raz ktosi pekne napísal, ak chcete vedieť, v akom stave je na Slovensku feminizmus, navštívte dediny a malé mestá. Piargy žijeme aj dnes a nemalo by to tak byť. Choďte si pozrieť film, podporte tvorcov, ktorí ho nakrúcali viac ako osem rokov. Podporte ženy a ich práva vždy, keď sa to dá.