Organizátori 74. ročníka filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes vo štvrtok zverejnili mená členov festivalovej poroty, ktorej tento rok predsedá americký režisér Spike Lee. Informovala o tom agentúra AFP.

Cannes: V porote sedia hlavne ženy

Ako sa uvádza vo vyhlásení organizátorov festivalu, členovia poroty "pochádzajú z piatich kontinentov a sú siedmich národností". Väčšinu poroty tvoria ženy, čo je v porovnaní s minulými ročníkmi výrazná zmena - zrejme aj pod vplyvom kritiky za nedostatočné zastúpenie žien v tomto grémiu.

O laureátoch cien filmového festivalu v Cannes tak budú rozhodovať francúzska režisérka senegalského pôvodu Mati Diopová, francúzsko-kanadská speváčka Mylne Farmerová, americká herečka Maggie Gyllenhaalová, rakúska producentka, režisérka a scenáristka Jessica Hausnerová, jej kolegyňa z Francúzska Mélanie Laurentová, brazílsky režisér a scenárista Kleber Mendonça Filho a herci Tahar Rahim z Francúzska a Song Kang-ho z Južnej Kórey.

Zlatá palma pre Jodie Foster

Ich úlohou bude posúdiť 24 filmov, ktoré boli zaradené do festivalovej prehliadky. Do výberu sa dostali snímky amerických režisérov Wesa Andersona a Seana Penna, predchádzajúcich laureátov festivalu v Cannes Nanniho Morettiho, Jacqua Audiarda a Apichatponga Weerasethakula, ako aj dvojnásobného iránskeho držiteľa Oscara Ašgara Farhadího. Uvedený bude aj film ruského režiséra Kirilla Serebrennikova.

Filmový festival v Cannes sa zvyčajne koná v máji, ale pre pandémiu sa tento rok uskutoční v neskoršom termíne - od  6. do 17. júla. Vlani sa festival v Cannes nekonal vôbec.

Otvárací ceremoniál bude moderovať francúzska herečka a scenáristka Doria Tillierová. Zlatú palmu za svoje celoživotné dielo si prevezme americká oscarová herečka Jodie Fosterová. Ako pripomenula agentúra AFP, Zlatú palmu si z festivalu z Cannes za 73 rokov jeho trvania odniesla len jediná žena - Jane Campionová za film Piano (1993).