Ewa Chodakowska pritom sľúbila len jedno: pokiaľ sa budú ženy i muži riadiť podľa jej pokynov, budú mať vyšportované a zdravé telo. Stala sa z nej najúspešnejšia poľská trénerka, ktorá ovládla sociálne siete.  

 

 

Kult zdravia

„Noha hore, napni brušné svalstvo, vydrž ešte trochu, určite to zvládneš!“ – to je len jedno z viacerých pokynov, ktorými sa Ewa prihovára svojim zverenkyniam. Ako sa tejto dnes 33-ročnej žene podarilo Poľky presvedčiť, aby pohodlné sedačky vymenili za žinenky a cvičili? Vďaka Chodakowskej začali aktívne žiť a uverili vo vlastné možnosti milióny Poliek.

„Žijeme v časoch, v ktorých vládne kult zdravého životného štýlu, fantastického výzoru, ktorý, o čom sme presvedčení, nám garantuje úspech, nielen v osobnom živote a Chodakowska tomu dokonale rozumie,“ hodnotí pre Ženy v meste novinárka Małgorzata Parfianowicz z Poľskej tlačovej agentúry.

 

 

Skalpel a Kiler

Chodokowska začala kariéru trénerky fitness po ukončení Pilates Academy Athens a IAFA College Athens ešte po boku svojho manžela – Gréka, ktorý je tiež inštruktorom fitness. Práve vtedy, keď žila v Grécku, začala prostredníctvom internetu radiť svojim známym ako majú cvičiť, čo jesť, aby dosiahli dobrú postavu. Jej rady a pripomienky získali veľkú popularitu a preto sa Chodakowska rozhodla vrátiť do Poľska. V priebehu dvoch rokov získal jej profil na Facebooku 680 tisíc fanúšikov. Dnes ich je milión šesťsto tisíc. Všetci trénujú podľa jej filmov s cvikmi, v ktorých je veľa prvkov z pilatesu v kombinácii s inými zostavami pripravenými Chodakowskou. Veľa z jej autorských programov je dostupných na YouTube: Skalpel, Skalpel 2, Kiler a ďalšie.

 

Cvičia celé triedy.

 

Pomer 30 ku 70

Ale cviky nie sú všetko. Chodakowska upozorňuje, že na peknú postavu má cvičenie vplyv len v 30 percentách, za zvyšok je zodpovedná zdravá strava. Cvičiteľka preto zverejňuje príklady zdravého jedálnička, delí sa so svojimi receptami. Na každom kroku zdôrazňuje, že tu nejde o diétu, ale o zdravé jedlo, ktoré by malo obsahovať veľa zeleniny a ovocia, kyseliny omega, ryby, chudé mäso. Odporúča nahradiť biele hnedým: ryžu, cukor, makaróny, pečivo a tak ďalej. A predovšetkým prestať so sladenými nápojmi a fastfoodmi. Podčiarkuje, aké dôležite sú raňajky, je zástancom jedenia päťkrát za deň, každé tri hodiny (odporúča si nastaviť zvonenie v mobile, ktoré by pripomínalo, že je čas na jedlo).

 

 

Nič sa neurobí samé

Kľúčom k úspechu je podľa Chodakowskej dôslednosť. „Nič sa neurobí samé,“ opakuje často a motivuje k aktivite. Niekoľkokrát za deň na svojom profile na Facebooku zverejňuje motivačné posty. Podporuje svojich priaznivcov radami, týkajucimi sa zdravej výživy, a radí, ako cvičiť. Veľmi motivačné sú aj zverejňované fotografie a príbehy žien, ako aj mužov, ktorí vďaka zdravému životnému štýlu dosiahli pekné telo. Chodakowska na začiatku novej životnej cesty odporúča zmerať si svoje telo (pás, boky, stehná) a urobiť si fotografiu (najlepšie v bikinách). Po mesiaci zdravej výživy a cvičení podľa jej tréningov, porovnať rozmery a odfotiť sa znova. Podľa slov Chodakowskej je úspech garantovaný.

Ale k cvičiteľke sa hlásia nielen tí, ktorí chcú schudnúť, ale aj tí, ktorí chcú pribrať, anorektičky, bulimičky a tí, čo bojujú s depresiou. Šport je tu na všetko. Chodakowska zdôrazňuje, že šport učí sebadisciplíne a tá pomáha dosiahnuť aj iné ciele v živote.

 

Pozrite si ako Chodakowska cvičila v Tatralandii

 

V Guinessovej knihe rekordov

V rebríčku najvplyvnejších Poliakov obsadila Chodakowska pred dvoma rokmi podľa týždenníka Wprost 9. priečku. Bola jedinou ženou v prvej desiatke medzi politikmi a podnikateľmi. Chodakowska vie ako s úspechom narábať. Okrem rád, tréningov a hotových jedálničkov so zdravou výživou, ktoré ponúka zdarma, má aj produkty na predaj. Vydala tri knihy s receptami, ako zdravo jesť a cvičiť, CD-čka s tréningami. Najnovšie vydáva časopis Be Activ, venovaný ako ináč zdravému životnému štýlu. Otvorila tiež fitnes štúdio vo Varšave, ale cestuje po celom Poľsku a do zahraničia, aby si zacvičila so svojimi fanúšikmi.

Chodakowska sa zapísala aj do Guinessovej knihy rekordov, keď minulý rok na štadióne Legia vo Varšave počas najväčšieho fitness tréningu zhromaždila 2369 osôb. Na televíznych obrazovkách má aj svoj kulinársky program. Jej cestou sa vydali aj ďalšie mladé športovkyne. „Objavila sa jej konkurencia, lebo popularitu získala aj Anna Lewandowska, manželka známeho futbalistu Roberta Lewandowského,” hovorí pre Ženy v meste Parfianowicz, ale dodáva, že bude ťažké komukoľvek tromfnúť populárnu Chodokowsku.

 

 

Prečo práve ona?

V čom spočíva úspech Ewy Chodakowskej? „Ako málokto pochopila, akú silu majú sociálne siete,“ hovorí Małgorzata Parfianowicz. Podľa nej fotografie žien, mladších, aj starších, ktorým sa podarilo dosiahnuť štíhlu postavu vďaka reštrikčným cvičeniam Chodakowskej, majú nielen ukázať ich účinnosť, ale aj navnadiť iné ženy, aby si zvolili tú istú cestu.

„Chodakowska má veľké zástupy fanúšikov, lebo je nielen vzdelanou trénerkou fitnes, ale vie sa vžiť do toho ako sa cítime, ako funguje naše telo, vplýva na naše sebavedomie, akceptáciu, že sa vo vlastných očiach cítime lepšie “ dodáva Parfianowicz. Jej fanúšičky na Facebooku väčšinou iných presviedčajú, že kto raz s cvičeniami začne, pochytí správny prístup a bude od nich závislý. Endorfíny, ktoré sa v tele tréningom uvolňujú, dodávajú šťastie po celý deň.

 

Ženy posielajú Chodakowskej fotky pred a po mesačnom cvičení. 

 

Ako kamarátka

Ewa Chodakowska vie so ženami komunikovať ako kamarátka, „Pre viaceré ženy je ako niekto blízky, múdra priateľka, ktorá utešuje svojich priaznivcov, ale vie ich aj sfúknúť, keď treba. Hovorí, že to bude ťažké, ale oplatí sa vydržať, lebo výsledok bude impozantný,“ popisuje Parfianowicz. Aby sa Poľky presvedčili, ako to funguje, sú odhodlané riskovať. Tie, ktoré sa na vlastnej koži presvedčia, že sa to oplatí, sú ďalšími motivačnými príkladmi alebo aj trénermi pre svoje okolie. Funguje to podobne ako v pyramídovom biznise, s tým rozdielom, že tu skoro každý o niečo prichádza – o prebytočné kilá.

 

Ewa Chodakowska s manželom.

 

Prečítajte si aj Mačingová: Ak chcete schudnúť, skončite s diétami a zmeňte životný štýl

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.