Americký magazín Forbes zaradil prezidentku Zuzanu Čaputovú medzi 100 najvplyvnejších žien sveta. V rebríčku, na čele ktorého sú americká spisovateľka a filantropka MacKenzie Scottová, viceprezidentka USA Kamala Harrisová a šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová, sa Čaputová umiestnila na 86. mieste.

Čaputová a jej vplyv podľa Forbsu

Rebríček najvplyvnejších žien sveta za rok 2021 zverejnil Forbes na svojej webstránke v utorok. Ku každej z vybraných žien, medzi ktorými je 40 topmanažérok, 19 svetových političiek a jedna expertka na imunológiu, autori pripojili fotografiu a krátky profil.

Forbes si všíma, že protikorupčná právnička a aktivistka Zuzana Čaputová (48) je na Slovensku vôbec prvou ženou v prezidentskej funkcii a zároveň doposiaľ najmladším politikom na tomto poste. Pripomína, že vo svojom inauguračnom príhovore prisľúbila zlepšenie fungovania justičného systému a boj proti beztrestnosti a korupcii.

"Svojím vplyvom pomohla v roku 2018 rozpútať protesty, ktoré po vražde novinára venujúceho sa politickej korupcii donútili k odstúpeniu vtedajšieho premiéra Roberta Fica," píše Forbes. Čaputová zvykne byť podľa Forbesu označovaná "za osamelý politický hlas v záplave demagógie".  

Časopis Forbes vyhlasuje rebríček 100 najvplyvnejších žien sveta, ktoré menia pomery v spoločnosti a často za sebou ťahajú aj ďalšie ženy. Mnohé z nich sú prvé alebo aj jediné vo svojich sférach. Prvou Slovenkou v rebríčku sa stala v roku 2019 Zuzana Čaputová, ktorá vtedy obsadila 80. priečku. 

Americký Forbes ju do rebríčka zaradil nielen preto, že v roku 2019 vyhrala v prezidentských voľbách, ale ocenil jej inauguračný prejav, v ktorom sľúbila zlepšiť justičný systém a bojovať proti korupcii.

Merkelová nie je prvá

Zoznam najvplyvnejších žien sveta zverejňuje prestížny časopis Forbes každoročne od roku 2004. Ženské osobnosti z oblasti politiky, biznisu či filantropie sú v ňou radené podľa majetku, ohlasu v médiách a miery svojho vplyvu.

Pravidelne sa v ňom umiestňujú známe političky, topmanažérky či miliardárky. Na prvom mieste v predchádzajúcich dvoch desaťročiach opakovane figurovala dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú v stredu nahradí v úrade Olaf Scholz.

Za 18 rokov, čo sa rebríček zostavuje, sa Merkelová neumiestnila na prvom mieste len trikrát.