V marci mala výstavu fotografií matiek, ktoré spolu s deťmi museli utiecť od partnerov. Fotografka Dorota Holubová tieto ženy navštívila v bezpečných ženských domovoch a ženských poradenských organizáciách na Slovensku a prežívala s nimi ich neľahké životné osudy.

Cez projekt Atlas žien chcela takto upozorniť na tému násilia na ženách, ktorej sa stále nevenuje dostatok pozornosti.

 

Astrobiologičky z NASA Michaela Musilová.  Foto - Dorota Holubová 

 

Dorota Holubová - Charitatívny kalendár venovaný ženám 2020

Teraz vydala Charitatívny kalendár venovaný ženám 2020, aby ženám, ktoré sa stali obeťami násilia pomohla aj finančne.  

“Pravdou je, že náš štát absolútne nepodporuje tieto ženy a častokrát sú odkázané na pomoc mimovládnych ženských organizácií, ktoré si musia hľadať finančnú podporu na ich fungovanie. Preto som sa rozhodla vytvoriť aktivistický charitatívny projekt, ktorého cieľom je finančne pomôcť konkrétnym ženám a organizáciám, ktoré podporujú ženy a bojujú proti násiliu na ženách,” hovorí pre Ženy v meste Dorota Holubová. 

Do kalendára vybrala silné sebavedomé ženy, ktoré vo svojej profesii vynikajú, motivujú iné ženy, aby mohli byť vo svojom živote tým, čím skutočne chcú a dokázali plne realizovať svoj potenciál. “Snažila som sa vybrať ženy, ktoré reprezentujú rôzne tipy povolaní, vek a etnicitu. Od astrobiologičky z NASA (Michaela Musilová) uvidíte v kalendári prvú ženu vojačku (Zuzana Lacíková), ktorá bola zachraňovať životy v Afganistane, prvú ženskú rektorku VŠMU (Bohunka Koklesová) až po majsterku sveta vo vodnom slalome (Jana Dukátová),” dodáva Dorota Holubová. 

 

Novinárka a našu stĺpčekárka Zuzana Kovačič Hanzelová.  Foto - Dorota Holubová

 

Dorota Holubová - Charitatívny kalendár venovaný ženám 2020

Okrem nich v charitatívnom kalendári nájdete aj politologičku a aktivistku za práva žien Adrianu Mesochoritisová, speváčku Celeste Bukingham, Šárku Nohelovú a Veroniku Mackovú, burlesque tanečnice, tiež herečku Zuzanu Kocúrikovú, spisovateľku Katarínu Holetzovú, novinárku a našu stĺpčekárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú, ktorá píše aj o násilí na ženách, zakladateľku Ľudia proti rasizmu a političku Irenu Bihariovú či režisérku a dokumentaristku Zuzanu Límovú. 

Ak si kalendár kúpite, priamo podporíte neziskové organizácie, ktoré bojujú proti násiliu páchaného na ženách: Žena v tiesni v Martine, Kotva v Trebišove, Progresfem v Poprade a Brána do života v Bratislave.  Ak máte záujem podporiť mimovládnu organizáciu Možnosť voľby,  ktorá sa zasadzuje za dodržiavanie ľudských práv a bojuje proti diskriminácií žien, kalendár si môžete zakúpiť v  NOSENE  Artattack shop

Z posledných výskumov vyplýva, že na Slovensku má skúsenosť s násilím počas svojho života každá tretia žena až 34 percent žien a počas jedného roka zažije fyzické alebo sexuálne násilie zo strany svojho partnera 6 percent ženskej populácie, čo predstavuje 140 000 žien ročne.

Téma rezonovala počas 16-dňovej medzinárodnej kampane aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu, ktorú iniciovala a koordinovala organizácia Centrum pre ženské globálne vedenie už v roku 1991. Kampaň sa začala 25. novembra, čo je Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách, a končí sa zajtra.