Pracuje inak ako ľudia bez postihnutia, ale dokáže to s rovnakým nasadením. „Gabika len potrebuje vedieť vopred, čo ju čaká. Je to pre ňu veľmi dôležité – keď to vie, vyhne sa stresu a dokáže zvládnuť každú úlohu,“ hovorí Lucia Lazárová, Gabikina job koučka. Ľudia s poruchami autistického spektra v podstate po dosiahnutí dospelosti nemajú veľmi jasnú budúcnosť. Po skončení školskej dochádzky majú veľmi málo príležitostí sa zamestnať, aj keď niektorí z nich sú s trochou asistencie schopní vykonávať jednoduchšie práce.

„Všetkým zamestnávateľom, ktorí majú možnosť takýchto ľudí zamestnať, to určite odporúčame. S Gabikou každý deň prichádza do herne radosť. Navyše – o Gabiku sa zaujímajú aj naši klienti – oceňujú, že sa jej snažíme pomôcť a chcú pomôcť tiež,“ hovorí Simona Pichová, majiteľka herne Safari.

 

Herňa Safari.  Foto - www.herna-safari.sk

 

V práci našla zmysel, hovorí otec

Gabika prácou v centre získala skúsenosti, osmelila sa a spoznala nových ľudí. „To však nie je všetko. Okrem toho, že je sebavedomejšia, na sebe začala aj viac pracovať a začala sa viac snažiť,“ opisuje Gabikina job koučka. Jej slová potvrdzuje aj otec mladej ženy, ktorý je za túto príležitosť pre svoju dcéru vďačný. „Predtým sme trocha padali do stereotypu, čomu sa, samozrejme, nedá vyhnúť, keď nemáme 24 hodín denne len pre ňu. Teraz sa mi zdá, že v tejto práci našla zmysel.“ Gabika je v práci spokojná a váži si ju, napriek tomu však nepracuje pre zisk. „Čo si kúpim za peniaze? Asi malú kolu,“ hovorí so smiechom po dlhšom premýšľaní.

Podľa štatistík trpí na Slovensku vyše 40 000 ľudí poruchami autistického spektra. Ľudia s autizmom sa po dokončení strednej školy nevedia zaradiť do spoločnosti a nájsť si prácu. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) tento problém aktívne rieši prostredníctvom projektu Autisti v práci, vďaka ktorému sa za prvý rok fungovania podarilo zamestnať už 17 autistov po celom Slovensku.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Aby neostali doma

Ľudia s poruchami autistického spektra sú často nútení dlhodobo zostať v rodičovskej starostlivosti, prípadne v domove sociálnych služieb, kde žijú v izolácii a bez hlbšieho zmyslu života. Vďaka školeným job koučkám, ktoré sú zapojené do projektu Autisti v práci, však ľudia s autizmom dostávajú šancu ukázať svoje schopnosti. Job koučky im pomáhajú pri hľadaní práce a nadviazaní kontaktu s potenciálnym zamestnávateľom, no taktiež s cieľavedomým rozvojom a tréningom. V súčasnosti je do projektu zapojených 30 klientov.

Výhody to má aj pre firmy. „Ľudia s autizmom berú prácu úplne inak ako my. Tým, že dostanú možnosť sa zamestnať, svoje miesto si vážia a často sú pri činnostiach precíznejší ako človek bez postihnutia,“ vysvetľuje Ivan Štubňa zo spoločnosti SPOSA. „Vďaka práci sa stávajú samostatnejšími a postupom času vedú oveľa zmysluplnejší život,“ dodáva.

 

Foto - pixabay.com

 

Zmenili život 17 autistom

Pozitívne výsledky a ohlasy zamestnávateľov potvrdili, že projekt Autisti v práci má pre ľudí s touto poruchou veľký význam. Doposiaľ financovanie a chod projektu zastrešovala nadácia The Velux Foundations, vďaka ktorej iniciatíva funguje dodnes. Spolupráca s donorom sa však zakrátko skončí, a preto SPOSA potrebuje nájsť udržateľné riešenie, aby mohol projekt pokračovať ďalej.

„Od spustenia projektu Autisti práci sa nám podarilo nájsť prácu 17 ľudom s autizmom. Siedmi z nich pracujú na pracovný úväzok, desiati pracujú ako dobrovoľníci, čo znamená, že sú na ceste k pracovnému úväzku. Na Slovensku to však stále bude iba zlomok ľudí s touto poruchou, a preto by sme chceli touto cestou vyzvať štát, aby sa problémom začal viac zaoberať a prispôsobil situácii našu legislatívu,“ dodáva Ivan Štubňa. Autisti by potom nemuseli byť odkázaní iba na podporu od štátu.

.

Prečítajte si aj Dajte autistom nádej