LONDÝN. Gerta Vrbová, bývalá manželka nebohého Rudolfa Vrbu, si v nedeľu slávnostne prevzala nový slovenský cestovný pas. V priestoroch Veľvyslanectva SR v Londýne jej ho odovzdal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička. TASR o tom informovalo Veľvyslanectvo SR v Londýne.

 

Prečítajte si

 

Vrbová a vyznamenanie pre Čaneckého

Gerta Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na University College London (UCL) a nedávno sa pričinila o to, že izraelské štátne vyznamenanie Spravodliví medzi národmi za nezištnú pomoc prenasledovaným Židom počas holokaustu získal Ondrej Čanecký.

Profesorka Vrbová totiž objasnila, že Čanecký - pôvodom roľník z obce Skalité - zachránil v apríli 1944 Rudolfa Vrbu a Jozefa Lánika počas ich úteku z koncentračného tábora.
 

Vrba a Lanik povedali pravdu o Osvienčime

Vďaka svedectvu Vrbu a Lánika sa svet následne dozvedel pravdu o skutočnom charaktere nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim. 

Na základe ich svedectva vznikol 60- stránkový dokument tzv. Osvienčimský protokol, ktorý dostali sionistické centrály v Istanbule, Londýne, Ženeve, ale aj Budapešti.

Viacerí historici považujú za Vrbovu a Wetzlerovu zásluhu, že sa zachránilo okolo 100.000 maďarských židov, pretože tamojší regent Miklós Horthy bol pod tlakom obsahu tzv. Osvienčimského protokolu nútený pozastaviť ich deportácie.