Spisovateľ a publicista Gustáv Murín, ktorý je od januára 2025 povereným riaditeľom Slovenského literárneho centra, označil feminizmus za totalitnú ideológiu - hneď po nacizme a komunizme. Vyhlásil to verejne na diskusii na Medzinárodnom knižnom veľtrhu a literárnom festivale Svět knihy v Prahe.
Murín prirovnal feminizmus k nacizmu
V inej krajine a pri inej vláde by to automaticky znamenalo, že vo svojej funkcii skončí. Slovenské literárne centrum je verejná, štátna kultúrna inštitúcia, ktorá podporuje rozmanitú literárnu tvorbu, čo v minulosti zahrnovalo aj ženské autorky a diela s rodovou tématikou.
Akurát, že kontroverzný spisovateľ Gustáv Murín v podstate robí prácu, na ktorú ho do Prahy vyslala ministerka kultúry Martina Šimkovičová - šíri jej vlastnú ideológiu o kultúre, ktorá uznáva len tradičné hodnoty a národnú identitu. Žiadne iné videnie sveta.
Takže si len zhrňme dôvody, pre ktoré by niekto ako Murín v demokratickej spoločnosti nemal miesto. Nacizmus a komunizmus boli totalitné režimy, ktoré spôsobili masové represie, genocídy a vojny - na ich konci boli milióny obetí.
Feminizmus znamená rešpekt
Feminizmus je občianske hnutie za rovnoprávnosť pohlaví – žiada teda rovnaké práva a rovnaké príležitosti pre ženy aj mužov, boj proti diskriminácii, rozumej spravodlivejšiu spoločnosť, ktorá rešpektuje práva žien i mužov.
Gustáv Murín tak krátkym verejným vyhlásením relativizuje zločiny totalitných režimov a znevažuje spoločenské hnutie za rovnosť pohlaví. Skrátka, majster slova.
Jeho vyhlásenie je v rozpore s demokratickými princípmi a hodnotami kultúrnej inštitúcie, ktorá v minulosti podporovala feministické diela a ženskú literárnu tvorbu. V roku 2012 to bolo literárne podujatie pri príležitosti 20. výročia Femina – Klubu slovenských spisovateliek, ako aj literárne besedy autoriek, ktoré propagovali tvorbu slovenských spisovateliek.
Centrum tiež spolupracovalo s rôznymi kultúrnymi inštitúciami, v roku 2015 podporilo napríklad výstavu „Fem(inist) Fatale“ organizovanú KunstHalle Bratislava, ktorá sa zameriavala na rodové stereotypy, ženskú sexualitu a neheterosexuálne identity.
Murínova mizogýnia (nenávisť k ženám - poz.red.) tiež vydá na samostatnú kapitolu. Sexistické poznámky a znevažovanie zažilo mnoho žien, od spisovateliek až po bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Naposledy to bola redaktorka českého týždenníka Respekt, ktorú na spomínanej diskusii Murín urazil chrapúnskym spôsobom.
V inej krajine a pri inej vláde, by Gustáv Murín nikdy neviedol Slovenské literárne centrum. Kým ho bude viesť, musíme ustáť jeho útoky na zdravý rozum. Ale to neplatí len o Murínovi.