TEL AVIV. Hovoria o nej ako o najnenávidenejšej žene Izraela. Ona odpovedá, že nie je v politike preto, aby ju mali radi.

Má typ postavy, ktorej Francúzi hovoria petite, peknú tvár, vždy je upravená a dobre oblečená. Jej uhladený zjav ale neznamená, že je zdržanlivá. Keď sa rozohní a stáva sa jej to často, vypúšťa z úst kontroverzné výroky, ktoré už posudzoval aj súd a pre ktoré ju na parlamentnej pôde viackrát potrestali. Hanín Zuábíová, jediná arabská žena v izraelskom Knessete.

 

Zakázali jej pol roka hovoriť

Štyridsaťpäťročná rodáčka z Nazaretu získala ako prvá arabská žena v Izraeli vysokoškolský diplom z mediálnej komunikácie, pôsobila ako učiteľka a potom založila centrum, ktoré monitorovalo mediálne pokrývanie izraelsko- palestínskeho konfliktu.

Ako zamestnankyňa ministerstva školstva presadila, aby sa v niektorých arabských školách v Izraeli vyučovala mediálna výchova. Od roku 2009 je v politike a kandidovať chce aj v marcových voľbách.

Zuábíová je izraelskou občiankou, ale Izrael nepovažuje za demokratický štát, jeho lídrov označuje za fašistov a keď hrajú v parlamente izraelskú hymnu, demonštratívne odchádza. To nie je pre arabských politikov až také netypické správanie sa. Nikto však tým Izraelčanov nedráždi tak ako Zuábíová.

Všetko vyvrcholilo toto leto, keď palestínski teroristi uniesli a zabili troch izraelských mladíkov. Zuábíová povedala, že ich chápe, aj keď s nimi nesúhlasí a  že to bol akt zúfalstva a že nie sú teroristi. To spustilo proces, ktorý viedol k tomu, že poslankyňu na pol roka umlčali.

Môže chodiť do parlamentu, aj hlasovať, ale musí sedieť ticho, nezapájať sa do rozpravy, ani dávať žiadne pozmeňovacie návrhy. Ani jeden poslanec v dejinách štátu Izrael nemusel sedieť so zatvorenými ústami tak dlho.

 

 

Zuábíová, ktorá má na všetko hneď názor, okamžite reaguje a obľubuje tirády, musí týmto rozhodnutím veľmi trpieť. V parlamente má už dlhšie imidž výtržníčky. Plavila sa na kontroverznej lodi Mavi Marmara, ktorá sa v roku 2010 pokúsila prelomiť blokádu pásma Gazy. Dostala sa do potýčky s ochrankárkou, ktorá ju prišla na žiadosť predsedajúceho schôdze vyviesť z rokovacej sály. Nemá problém sa sácať, kričať ľuďom do tváre, gestikulovať im pred očami, ani im nadávať. 

 

Slobodná a bezdetná

Izraelské feministky hovoria, že keby bola muž, prešlo by jej také správanie sa ľahšie. Zuábíová je slobodná, nemá deti, evidentne uprednostnila kariéru pred rodinou a tak sa nájdu ľudia, čo dávajú jej emotívne prejavy dohromady s tým, že nie je uspokojená ako žena a ani matka.

"Keď sa jej nepáči v Izraeli, môže sa presťahovať do Gazy a tam uvidí, ako sa jej bude vodiť v jej veku a stále nevydatej," pripomenul jej pred rokmi poslanecký kolega Jochanan Plesner. V Gaze vládne hnutie Hamas, ktoré okrem iného presadzuje tradičný model moslimskej rodiny, kde je žena bez mužského poručníka (manžela, brata, otca) prakticky spoločensky odpísaná.

Zuábíová však pre svoj otvorený feminizmus nemá sympatie ani medzi Arabmi. Jej poslaneckí kolegovia z arabských strán o nej hovoria ako o nadmieru liberálnej, o tom ako sa príliš pretláča do popredia, že presadzuje ideológiu, ktorá ich komunite nie je blízka.

Zuábíová si to uvedomuje a mala vraj povedať, že boj za ženské práva je pre ňu aspoň tak zásadný ako boj za práva Palestínčanov. „Mám viac spoločného so Židmi, ktorí vyznávajú feminizmus a demokraciu ako s Arabmi, ktorí v takéto hodnoty neveria, " povedala nedávno.

Na viacerých veciach sa aj so židovskými poslancami zhodla. Napríklad, keď presadzovali, aby sa zvýšil minimálny vek na uzavretie manželstva zo sedemnásť na osemnásť rokov. Podľa zákona stále neplnoleté nevesty pochádzajú v Izraeli hlavne z ultraortodoxných a arabských rodín, v ktorých sa ešte stále manželstvá dohovárajú. "Chcela som, aby dievčatá boli dospelé, keď robia rozhodnutia na celý život," povedala poslankyňa.

Americký novinár Max Blumenthal o Zuábíovej napísal, že jej feminizmus má korene v detstve. Jej dominantný otec bol právnik a prekladateľ, kým mama "len" učiteľkou na strednej škole, čo jej manžel sústavne pripomínal.

 

Izraelčania by jej vzali občianstvo

Zuábíová sa stala testom toho, ako vážne a hlboko Izrael vníma slobodu prejavu. Izraelská verejnosť v tom má jasno: viac ako 80 percent ľudí si myslí, že by jej mali zobrať občianstvo, lebo podporuje skupiny, ktoré sú s Izraelom vo vojne.

Skupina poslancov pripravila návrh zákona známeho pod názvom Zuábíovej zákon, ktorý má umožniť vylúčenie poslancov, čo podporujú násilné akcie proti Izraelu z parlamentu. Zuábíová to považuje za dôkaz svojej diskriminácie.

 

 

Politickí analytici tvrdia, že Zuábíová jasne prekračuje líniu dobrého vkusu a zneužíva svoje postavenie a poslaneckú imunitu na šírenie nenávistnej agendy. Volanie po jej vyhodení z parlamentu jej však pomáha budovať imidž bojovníčky a ohrozuje izraelský imidž v zahraničí.

Zuábíová neštudovala mediálnu komunikáciu zbytočne, čo ešte skombinovala so svojím prirodzeným talentom pre prezentáciu posolstiev. Môžete s nimi hlboko nesúhlasiť, môžu vás poburovať či urážať, ale čím viac sa o nich hovorí, tým viac sa šíria.

Mediálny analytik Eytan Schwartz pre Ženy v meste hovorí, že v izraelskom parlamente aj na iných fórach poslanci hovoria veci, ktoré sa dajú charakterizovať ako rasistické, namierené proti náboženským aj sexuálnym menšinám. "Na Zuábíovú su však všetci precitlivení, pretože napríklad od poslankyne Miri Regevovej, ktorá označila utečencov z Afriky za rakovinu, ale slúžila v armáde a tvrdo bráni záujmy Izraela, Zuábíová spochybňuje samotnú demokratickú podstatu Izraela. To potom ľudí zvádza k vyjadreniam, aby vypadla, keď sa jej nepáči."

Hanín Zuábíová je populárna medzi mnohými mladými Arabkami v Izraeli. Viaceré o nej hovoria ako o vzore. Je vzdorovitá, samostatná, žije inak ako väčšina žien jej generácie, poznajú ju v celom Izraeli, píšu o nej v zahraničí.

Ich rodičia takí nadšení nie sú. Rabáb, ktorá pracuje v jednej z izraelských nemocníc ako ošetrovateľka a má rodičov v Nazarete hovorí, že svojej 14-ročnej dcére zakázala ísť na stretnutie so Zuábíovou. "Ona bojuje boj, ktorého moja rodina nie je súčasťou a nechcem, aby ovplyvňovala moje deti."