Svojho času ju označovali za najatraktívnejšiu herečku na svete. Preslávila sa už ako 18-ročná účinkovaním vo filme českého režiséra Gustava Machatého Extase (Extáza), v ktorom hrala niekoľko minút úplne nahá. Písal sa rok 1932 a išlo o prvý prípad ženskej nahoty v dejinách filmu.

Legendárna hollywoodska hviezda 30. a 40. rokov 20. storočia Hedy Lamarrová nezmenila len dejiny filmu, ale aj vedy. Najkrajšia žena vtedajšieho Hollywoodu bola geniálnou vynálezkyňou. Práve ona stojí za vynálezmi, ktoré umožnili rozvoj internetu a mobilnej komunikácie.

S Clarkom Gablom v roku 1940.  Foto - wikipedia.org

 

Heddy Lamarrová, občianskym menom Hedwig Eva Maria Kieslerová, sa narodila 9. novembra 1914 v židovskej rodine vo Viedni. Otec bol riaditeľom banky a matka, koncertná klaviristka, pochádzala z budapeštianskej aristokratickej rodiny. Budúca herecká diva odmalička hrala na klavír a navštevovala hodiny baletu.

Hedy Lamarrová a filmová erotika

Jej prvý veľký úspech v roku 1932 vo filme českého režiséra Gustava Machatého Extase (Extáza) prepísal dejiny kinematografie. V experimentálnom filme sa totiž prvýkrát v histórii objavila herečka úplne nahá. V tom čase nevídaná filmová erotika pobúrila síce mnohých, Vatikán nevynímajúc, ale moderná reč filmu plná nezvyčajných symbolov a voľných asociácií priniesla režisérovi Machatému uznanie vrátane ceny za réžiu na filmovom festivale v Benátkach.

Film otvoril cestu k celosvetovému úspechu aj predstaviteľke hlavnej úlohy. Krátko po škandalóznom filme sa mladá herečka vydala za bohatého rakúskeho priemyselníka Fritza Mandla, ktorý sa usiloval všetky kópie filmu Extáza skúpiť a zničiť, no neúspešne. Žiarlivostné scény o 13 rokov staršieho manžela prinútili herečku v roku 1937 k tak trochu dramatickému úteku do Francúzska, kde sa nechala na diaľku s manželom rozviesť.

Vynálezkyňa Hedy Lamarrová.  Foto - womenhistory

Ako 23-ročná nastúpila na loď smerujúcu do Spojených štátov amerických (USA). Na palube lode sa zoznámila s jedným zo šéfov americkej filmovej spoločnosti Metro – Goldwyn – Mayer Louisom Mayerom. Ten jej neskôr vymyslel aj umelecké meno Hedy Lamarr a obsadil ju do niekoľkých filmov. Zakrátko sa z nej stala hollywoodska hviezda, účinkovala napríklad vo filmoch Lady of the Tropics (1939), Come Live with Me (1941), Crossroads (1942), Dishonored Lady (1947), Let's Live a Little (1948), The Female Animal (1958).

Medzi jej najúspešnejšie hollywoodske filmy patrí oscarová snímka Samson and Delilah (Samson a Dalila, 1949). Filmovú kariéru ukončila v roku 1958, ale v roku 1990 sa ešte objavila vo filme Instant Karma.

Hedy Lamarrová ako Lady Bluetooth

Hedy Lamarrová však bola aj geniálnou vynálezkyňou. Ešte počas druhej svetovej vojny so svojím priateľom, avantgardným skladateľom Georgeom Antheilom, vyvinula systém na prenos rádiových vĺn, ktorý sa mal využiť pri navádzaní torpéd. Tzv. Secret Communication System si nechali patentovať v roku 1942. Vďaka neustálym zmenám, skokom medzi frekvenciami, mal zamedziť tomu, aby rádiovú komunikáciu niekto prerušoval.

Patent, tzv. Secret Communication System.  Foto - wikipedia.org

Armáda tento vynález nevyužila, systém však našiel uplatnenie oveľa neskôr. Funguje v súčasných GPS-kách, v satelitných televíziách a v mobilných technológiách. Hedy Lamarrová dostala v USA čestné uznanie za zásluhy o rozvoj elektrotechniky. Aj preto ju volajú Lady Bluetooth.

Hollywoodska hviezda 30. až 40. rokov 20. storočia Hedy Lamarrová zomrela 19. januára 2000 vo svojom dome v Altamonte Springs na Floride v USA vo veku 86 rokov. Jej popol podľa jej želania rozprášili vo Viedenskom lese v Rakúsku.