„Hľadali sme desať spravodlivých, nenašiel sa ale ani jeden...“ spieval kedysi Elán. Dnes sa hľadajú štyria slušní, ktorí nezahlasujú za dôveru vláde Pellegriniho. Takže okrem toho, že sú slušní, musia byť aj odvážni. Trochu ako zavraždený novinár Ján Kuciak. Spomínate si naňho ešte, však? Jeho mama naňho myslí 24 hodín denne. Ako sa asi cítila, keď videla Ficov víťazoslávny, neskutočne arogantný úškrn pri demisii u prezidenta? Nie, nechcem to vedieť... Bolelo ma to aj za ňu.

Keď som sa v piatok zobudila do upršaného rána, tak si vravím: „Možno je všetkému koniec. Možno to dneska vyhrajú.“ Keď pršalo ešte aj cez obed, ten pocit silnel. Neviem, ako v iných mestách Slovenska, ale o obyvateľoch Bratislavy je známe, že sa dažďa boja. Keď ráno prší, všetkým nám je jasné, že kolóny v zápchach budú dvojnásobné. Zlé jazyky hovoria, že Bratislavčania namiesto dáždnikov vyťahujú autá.

V piatok sa ľudia v Bratislave dažďa nezľakli (navyše, okolo druhej prestalo pršať). A nezľakli sa ho ani v iných mestách. „Robert Fico, vravíme vám z plných pľúc, že stačilo!“ kričal herec Richard Stanke z bratislavskej tribúny za všetkých. „Stačilo!“ znie mi v hlave už tri týždne.

 

 

Srdečne pozdravujem mladučkú slečnu, ktorá vo štvrtok v podvečer stála na Šafku na zastávke električky a hovorila svojmu rovesníkovi: „Musím sa dostať na to štúdium do Holandska. Musím odtiaľto odísť, kým sa ešte dá. Kým nezavrú hranice.“ Mladík na ňu vyvalil oči: „To je blbosť, to sa nemôže stať.“ „Nebuď si taký istý. Naši hovorili, že ani v 68. nikto neveril, že by sa to stalo. A vidíš! Prečo by to nemohli urobiť znova?“ spýtala sa ho, no na odpoveď už nečakala, naskočila do električky.

Fakt je to také zlé, že mladí ľudia, len o trošku mladší ako zavraždení snúbenci Ján Kuciak a Martina Kušnírová, sa musia báť prízrakov z minulosti svojich rodičov a starých rodičov? Ak je to tak, potom už naozaj stačilo!

Hľadajú sa štyria slušní. Pretože štyria slušní to môžu skončiť veľmi jednoducho a veľmi rýchlo. Len štyria. Takí, ktorí chápu bolesť dvoch mám, ktorým zavraždili deti. Jedna guľka do srdca, druhá do hlavy. Naozaj nepohnú svedomím ani len štyroch koaličných poslancov?