Povie sa „byť presný ako švajčiarske hodinky“. Nie francúzske. A Francúzi vedia prečo.

Niežeby ich Hermès a Cartier hodinky neboli presné, ale preto, že Francúz si na presnosť nepotrpí. Nemá rád, keď je naháňaný časom.

Hodinky sa vo Francúzsku nosia ako šperk, nie na to, aby vás riadili.

Rokovanie, plánované na 15 hodinu, začne vždy s niekoľkominútovým sklzom. Francúz príde ráno do práce vždy v inú chvíľu, podľa súhry faktorov predošlého večera, raňajok, rozhovoru s pestúnkou detí, dopravy a počtu červených svetiel na semaforoch.

Pôsobilo by trápne, keby na obed odchádzal vždy presne v tú istú minútu. Odchod musí pôsobiť náhodne, akoby hlad prišiel každý deň v inú chvíľu. Pri odchode z práce, pokým sa nemusíte podrobiť času vyzdvihnutia detí zo školy alebo jaslí, sa na hodinky tiež nepozerá.

Po vyzdvihnutí detí, využívame piatok, deň bez domácich úloh, na návštevy u lekára. O 18:30 mám termín u osteopata. Počítač, stres, nosenie ťažkých vecí, beh, chlad…dávam každodenne dokopy všetko, čo chrbtica nemá rada.

Po manipuláciách zaseknutých stavcov a pricviknutých nervov ma čaká manžel s deťmi v aute a máme desať minút na premiestnenie sa k zubárke kvôli dcérinmu zubnému strojčeku. Termín na 19:30. Zubárka nás prijme s 20 minútovým časovým posunom.

 

 

Pracujúci ľudia v pracovnej dobe k lekárovi nechodia. K lekárovi sa chodí buď v čase obednej prestávky, alebo po pracovnej dobe.

Zubári sú najvyťaženejší v čase obeda. Niektorí lekári (všeobecní, detskí, kožní, zubní) ordinujú aj v sobotu, alebo aspoň každú druhú sobotu, aby dali pracujúcej klientele viac šancí.

Detskí lekári cez deň majú zväčša termíny na pravidelné kontroly bábätiek, očkovania a večer si nechávajú vždy priestor na urgentné prípady s horúčkami, pre pracujúcich rodičov, ktorí majú deti v jasliach, škôlkach a školách.

Stretnutie s profesorom v štátnej nemocnici mám o 18h45. S hodinovým časovým posunom v termínoch s pacientami, ma osobne o 20h30 odprevadil na odbery. Bola som v ten deň jeho poslednou pacientkou, ale určite ho čakali pred odchodom z práce ešte iné povinnosti.

Nešlo o nočnú službu, ani večernú, išlo o jeho bežný pracovný deň a ten zajtrajší tiež začne približne o deviatej hodine ráno a skončí okolo deviatej večer. Ako aj deň detskej lekárky mojich detí, zubárky, či mnohých všeobecných lekárov.

Na hodinky nepozerajú ani lekári, pretože hodinky vo Francúzsku slúžia na eleganciu a nie na riadenie sa časom.