Príroda a zvieratá sú pre deti cenným zdrojom objavovania, učenia aj poznania. Vďaka kontaktu s nimi deti trávia viac času v exteriéri, učia sa zodpovednosti, starostlivosti, trpezlivosti ale aj láskavosti. Viaceré výskumy naznačujú, že vzájomná interakcia, špeciálne s koňmi, významne ovplyvňuje naše zdravie aj osobnú pohodu.

Cieľom je vytvoriť puto

Kone dokážu byť využívané na podporu pri prekonávaní ťažkostí v sociálnej, emocionálnej, fyzickej aj vzdelávacej oblasti. Cieľom je vytvoriť puto, ktoré pomáha regulovať a spracúvať vlastné emócie.

„Prostredníctvom zážitkovej intervencie, pri ktorej sa využíva pôsobenie koňa na človeka, realizujeme rôzne workshopy s koňmi, tematicky orientované hry a úlohy, ktorých hlavným cieľom podporovať duševné zdravie detí, adolescentov aj dospelých.“, hovorí Jana Janičová, psychologička a zakladateľka občianskeho združenia Horses Heal.

„Ide o štruktúrovaný program, vykonáva ho tím odborníkov a zameriava sa na pomoc pri stimulácií viacerých oblastí zvládania emocionálnych, kognitívnych, motorických a sociálnych nedostatkov.“

Foto - OZ Horses Heal

Terapia koňmi si našla veľmi rýchlo svoju spokojnú klientelu. Pani Darina spolu so synom absolvovala program Horses Heal už viackrát. „Mali sme obrovskú radosť, že sme sa mohli zúčastniť. Synček je osvojený a drží si odstup od zvierat od malička - v tomto prípade však nemal nijaký strach, práve naopak, po pobyte u Vás sme založili doma zbierku koníkov, z ktorej jeden dostal meno Gaston. Bol to pre nás veľký zážitok a radi si ho zopakujeme“, hovorí pani Darina.

Nadšenie neskrýva ani pani Katarína, ktorá sa na workshope zúčastnila spolu so 7 ročným synom: „Bolo nám tu úžasne, toto by mal byť povinný víkendový relax pre rodiny s deťmi podporovaný každými možnými prostriedkami. Organizátori robia úžasnú prácu, sú to skvelí ľudia. Odchádzali sme odtiaľ s pocitom šťastia, voľnosti a pokoja. O deťoch ani nehovorím. Určite sa k vrátime zas“, dodáva.

Deti prídu ráno ustráchané, odchádzajú veselé

Význam terapie Horses Heal a jej pozitívne účinky na deti vidia aj dobrovoľníčky, ktoré v združení Horses Heal pracujú.

„Vidieť taký posun počas každého workshopu je na nezaplatenie. Ráno k nám často prídu ustráchané, hanblivé deti, deti plné očakávaní a po skončení odchádzajú veselé tváre plné zážitkov. Spätná väzba od rodičov, vychovávateľov či opatrovníkov aj detí ma len utvrdzuje v tom, že to, čo robíme, má zmysel, hovorí dobrovoľníčka Deana.

S tým súhlasí aj Adriana. „Môžem s istotou povedať, že stať sa dobrovoľníkom v Horses Heal bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí, koníky majú jednoznačne blahodarný účinok. Som presvedčená, že kontakt s nimi nám prospieva a prináša do života radosť."

Programy sú vyskladané tak, aby si v nich každý našiel to svoje. „Pre mňa je veľmi zaujímavé sledovať to, ako sa mení názor ľudí na kone. V minulosti som sa stretla s tým, že ľudia neverili, že kone nám môžu v niečom pomôcť, že nás môžu naučiť niečo, čo si vieme preniesť aj do komunikácie medzi ľuďmi. Som rada, že tu sa to deje. Tieto workshopy ponúkajú ľuďom pohľad na kone ako na priateľov, spoločníkov aj učiteľov“, dopĺňa dobrovoľníčka Virág.

Foto - OZ Horses Heal