Nikdy by som si nemyslela, že sa na to dám. Proti bol môj temperament, víťazná povaha a chuť sa vždy fyzicky zničiť. Podľa toho som si športy vyberala. Na základnej škole som robila plávanie a atletiku, na strednej moderné a na vysokej latinskoamerické tance, hrávala som futbal i volejbal a absolvovala všetky fitness novinky. Ako mama som s deťmi bicyklovala, hrala tenis a bedminton, lyžovala i korčuľovala.

Joga do toho nikdy nepasovala. Príliš pokojná, statická a málo fyzicky náročná, zdalo sa mi. Ale tento rok som zmenila názor na niekoľko vecí, ktoré som nemenila 20 rokov. Vymenila som banku, zamestnávateľa i pár priateľov a učila sa veci v takom rýchlom slede za sebou, že ma nadchla predstava spomaliť. Aspoň v športe.

Dnes mám za sebou pár lekcií power jogy a môj temperament, víťazná povaha i chuť sa fyzicky zničiť dostali príučku.

Po necelej hodine som spotená ako myš, objavila som medzilopatkové svaly, dala dokopy chrbát a dokázala vypnúť hlavu spôsobom, akým sa mi to zvyšok týždňa nedarí. Z jogy sa domov vraciam spacifikovaná a po pozíciách mačky, dosky a bojovníka mám pod kontrolou temperament i emócie.

Teda až do momentu, než po ceste z jogy vyzdvihnem moju staršiu dcéru, ktorá mala kondičku, a hneď v aute dostanem otázku na telo. Mama, joga je hriech? Vytreštím oči do spätného zrkadla a rozmýšľam, koľko hriechu som napáchala na doterajších lekciách. Než rozmýšľam ako sa vecne k tejto čudnej debate postavím, dcéra ma dostane vysvetlením, že o joge a hriechu im v škole rozprával učiteľ. Neviem sa v tom zorientovať. Učiteľ telocviku? A starý alebo mladý? Skúšam ešte pomocné otázky. Bol to učiteľ slovenčiny, bol mladý a vysvetľoval im, že jogou sa ľudia uzatvárajú do seba, čo je zlé.

Našťastie som po joge naozaj nanajvýš tolerantne naladená, aby som riešila prístup pedagóga a bludy, ktoré medzi deťmi šíri. A tak len poviem, že ju raz vezmem na jogu so sebou, aby si sama urobila názor na ženy, ktoré sa tam chodia nabiť energiou. Je to asi najlepší spôsob, ako chrániť jej otvorenú a nepredpojatú myseľ pred názormi, ktoré dospelí často šíria bez znalosti vecí a osobnej skúsenosti. Napokon, tiež som si o joge myslela svoje, než som ju vyskúšala.  

Učiteľ ma po pár minútach prestal trápiť. Začala som sa tešiť na ďalšiu, hriešne dobrú lekciu power jogy.  

 

Prečítajte si aj Ženy, voľte ženy!