PRAHA, BRATISLAVA. Mala dva roky, keď českí neonacisti hodili tri západné fľaše na dom v českom Vítkove, kde spala. Malo to byť na počesť 120. narodenia nacistického vodcu Adolfa Hitlera, ktorý Rómov posielal na smrť.

Natálka Siváková utrpela popáleniny na 80 percentách tela a stala sa prvým batoľaťom, ktoré v Česku také rozsiahle popáleniny prežilo. Popáleniny utrpela aj jej mama a otec.

Česko zažilo v apríli 2009 najbrutálnejší útok krajnej pravice, ktorý sudca Miloslav Studnička neskôr prirovnal ku Krištáľovej noci, protižidovskému pogromu nacistov. Príbeh Natálky dnes uvedie Slovenské národné divadlo a pozrieť si ju príde aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

 

Anna Siváková s dcérou Natálkou, ktorá bude mať desať rokov.  Foto - IDNES.cz 

 

Najvyššie tresty

Za mimoriadne brutálny útok dostali jeho páchatelia mimoriadne vysoký trest. Krajský súd v Ostrave v októbri 2010 vyriekol tvrdšie tresty, ako žiadala štátna zástupkyňa. Dovtedy  sa najvyššie tresty pre krajnú pravicu pohybovali vo výške 13 až 14 rokov. Ostravský súd to zmenil. Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeša a Iva Müllera odsúdil na 22 rokov väzenia so zvýšenou ostrahou, Václava Cojocarua na 20 rokov.  Boli to najtvrdšie tresty za útok krajnej pravice po roku 1989.

Prípad sa stal v Česku, ale niekoľko týždňov už hru Natálka rieši Slovensko. Hra, ktorú podľa dokumentu slovenského sociológa Fedora Gála naštudovali tvorcovia v SND, cestuje po školách a mladým ľuďom ukazuje, čo dokáže extrémizmus.

Generálnu prokuratúra už dostala podnet, ku ktorému sa Prihlásil sa k nemu aj člen Ľudovej strany Naše Slovensko a kandidát na ombudsmana Anton Čulen.  Cagáň hovorí, že ide o trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, pretože počas dokumentárnej inscenácie "postava maskovaného muža napíše na tabuľu výroky 'Na stráž!' a 'Do plynu!', k výrokom dokreslí hákový kríž a v niektorom ďalšom výstupe je hákový kríž prekrytý soškou Panny Márie".

 

Na snímke zľava štvorica neonacistov David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru počas súdu v Ostrave.  Foto - TASR

 

Zastrašiť učiteľov

Riaditeľ Činohry SND Roman Polák takéto obvinenie odmieta. „Podnet zastaviť projekt Natálka je vlastne len potvrdením toho, že inscenácia má v súčasnosti význam a hlboký zmysel. V žiadnom prípade nejde o útok na kresťanské myslenie. Práve naopak. Zmyslom projektu je vytvoriť priestor na uvažovanie o tolerancii a lásky k blížnemu. Ak niekto podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, tak sa snaží toto predstavenie zdiskreditovať a zastaviť. Domnievame sa, že cieľom takéhoto konania môže byť iba to, aby sa inscenácia plná viery v Boha a dobro, nedostala tam, kam patrí. Medzi mladých ľudí. Predpokladáme, že ďalším dôvodom je zastrašiť učiteľov jednotlivých škôl, aby projekt Natálka do škôl nepozývali,“ uviedol vo vyhlásení.

Aj preto dnes príde tvorcov hry podporiť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Projekt Natálka triafa do čierneho, keďže sa okamžite stal tŕňom v oku extrémistom, ktorí sa ho snažia zdiskreditovať a zastaviť. Ja ho, naopak, považujem za výnimočný a svojou účasťou na predstavení v SND chcem vyjadriť jeho tvorcom rešpekt a podporu," povedala pre TASR Žitňanská. Ministerka verí, že ani školy sa nedajú zastrašiť a Natálku uvidí čo najviac študentov.

 

Na snímke zľava herci Richard Autner, Judit Bárdosová a Marek Koleno.  Foto - TASR

.

Prečítajte si aj Aby Slovensko nezhnedlo!