STAVANGER. Hudobný festival Bravalla vo Švédsku sa na budúci rok neuskutoční. Rozhodli o tom jeho organizátori po sérii znásilnení a ďalších sexuálnych útokoch, ktoré zaznamenali počas tohto i vlaňajšieho ročníka podujatia. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Organizátori festivalu dnes vydali vyhlásenie, v ktorom kritizovali, že "istí muži sa nevedia správať. Je to hanba". Súčasne oznámili, že po opakovaných sexuálnych útokoch sa rozhodli, že "(festival) Bravalla (v roku) 2018 nebude".

 

Štyri trestné oznámenia

Spomínané hudobné podujatie sa tento rok konalo od 28. júna do 1. júla pri meste Norrköping na juhovýchode Švédska. Miestna polícia v pondelok informovala, že boli podané štyri trestné oznámenia vo veci znásilnenia a ďalších 23 oznámení v súvislosti s inými sexuálnymi útokmi. Ako uviedol šéf tímu vyšetrovateľov Martin Hedberg, zatiaľ sa nepodarilo identifikovať žiadneho páchateľa.

Podobnými incidentmi bol festival Bravalla poznamenaný aj v roku 2016. Podľa organizátorov informácie o tom, že na festivale vlani došlo k sérii sexuálnych útokov, zrejme spôsobili pokles záujmu divákov: tento rok sa predalo 45.000 lístkov, zatiaľ čo vlani 52.000.

 

Premiér sa hnevá

Švédsky premiér Stefan Löfven v nedeľu na tlačovej konferencii vyhlásil, že ho hnevá, keď sú mladé ženy, ktoré prišli počúvať hudbu, "vystavené niečomu takému". Uviedol, že takéto konanie "treba zastaviť". Podľa Löfvena potrebuje Švédsko lepší výkon policajnej služby, viac bezpečnostných kamier a rýchlejšie súdne konanie pre páchateľov takýchto trestných činov. 

Vlna sexuálnych útokov pripisovaných mladým migrantom, ku ktorým došlo v rokoch 2014 a 2015 počas viacerých hudobných festivalov vo Švédsku, vyvolala v krajine búrlivú politickú diskusiu. Väčšina vyšetrovaní týchto prípadov sa skončila ich odložením pre nedostatok dôkazov.

.

Prečítajte si aj Zmyselná ikona Gina Lollobrigida oslavuje 90 rokov