Asi ste už počuli, že severské krajiny sú z hľadiska kvality života hodnotené ako najlepšie miesta na bývanie. V čom tkvie ich tajomstvo? Jedným z kľúčových faktorov je hygge. Tento pojem v sebe zahŕňa útulnosť a pohodu, srdečnosť, družnosť a spriaznenosť.

Kniha Hygge je aj hľadanie útechy a vzpruhy v prírode, nachádzanie potešenia v aktivitách pod šírym nebom, oslava drobných radostí každodenného života i prejav láskavosti voči sebe aj iným.

 

„Len žiť nestačí. Človek potrebuje aj slnko, slobodu a malý kvietok na potešenie.“

Hans Christian Andersen

 

 

Signe Johansenová je absolventka prestížnej kuchárskej školy Leiths a autorka píšuca o jedle. Skúma tajomstvá severského života a radí, ako si ich osvojiť, nech bývate kdekoľvek na svete.

Jej kniha Hygge obsahuje aj 50 receptov inšpirovaných škandinávskou kuchyňou, naučí vás vychutnať pobyt pod šírym nebom a nezabúda ani na potešenie z fiky – stretnutia pri dezerte s kávou.
Stačí málo a hygge sa stane súčasťou vášho života kedykoľvek a kdekoľvek.

 

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Lucia Hurajová:

 

 

 

Pohyb vonku je vždy lepší ako v telocvični

Ak máte na výber, tak uprednostniť friluftsliv pred tréningom v posilňovni je vhodným začiatkom vo vašej výprave za pravým škandinávskym hygge. Viaceré štúdie ukázali, že keď vkĺzneme do športového oblečenia a zapotíme sa v prírode, získame v porovnaní s cvičením v miestnosti značné prínosy. Ako som naznačila v predchádzajúcej kapitole, čas strávený vonku vám dokáže zlepšiť duševné zdravie a znížiť hladinu stresu, ale aj cvičenie vo voľnej prírode a nie v telocvični vedie k prudkému prílevu energie, odbúraniu hnevu a zdravej dávke vitamínu D. Keď si napínate svaly vonku, aj svoj mozog napínate pozitívnym spôsobom. Veda zrejme potvrdila to, čo sme už dávno intuitívne vedeli a čo je elegantne zostručnené v tomto nórskom výraze:

 

Ut på tur, aldri sur! (Von na túru, pohody máš fúru!)

 

Túžba po voľnej prírode, pobyte vonku je teda v severskej DNA pevne zakotvená. Možno je to dedičstvo po Vikingoch: nepokojné nutkanie byť stále v činnosti, vydať sa za dobrodružstvami, skúmať svet je neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia a vedomia, kto sme. Samozrejme, v Škandinávii tiež rezonujú otázky verejného zdravia, navlas podobné problémom v iných vyspelých spoločnostiach, ako sú pliaga nádorových ochorení aj srdcových chorôb, nárast obezity a iné závažné ochorenia. V severskej populácii ako celku ich však v porovnaní so susednými krajinami možno nájsť v menšom meradle.

V každom vedecky potvrdenom registri merajúcom verejné zdravie a dlhovekosť sa škandinávske krajiny trvale nachádzajú na začiatku zoznamu. Zdá sa mi, že vzpružujúce účinky čerstvého vzduchu v kombinácii s časom stráveným v prírode v tichom rozjímaní a s rozumným prístupom k životu sú dôkazom toho, že ľudia v tomto regióne správne pochopili väčšinu svojich priorít.

A keďže sme mestskými obyvateľmi v oveľa väčšom počte ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom období našich dejín, severský príklad pobytu v prírode a vôbec vonku je poučný z hľadiska toho, ako si riadiť život, a toho, ako čo najviac a najlepšie využiť čas daný na tejto planéte. Poďme sa teda ponoriť do sveta severského outdoorového hygge…

(Autor pracuje vo vydavateľstve Ikar)

 

 

Prečítajte si aj Najúspešnejšia slovenská autorka historických romancií Jana Pronská vydala Srdcom a mečom