JERUZALEM. Švédsky výrobca nábytku Ikea vydal v Izraeli katalóg bez žien a dievčat. Je určený ortodoxným židom (Charedim) a na obrázkoch sú iba muži a chlapci. „Je to pokus osloviť menšinu v Izraeli,“ povedal pre izraelský denník Times of Israel manažér Ikea Schuki Koblenz.

Katalóg vyvolal na internete negatívne reakcie. „Kde sú mamy na obrázkoch?,“ pýtali sa čitateľ podľa denníka Times of Israel. „Nevedel som, že v spoločenstve Charedim sú neúplné rodiny,“ napísal sarkasticky druhý. Pre ultraortodoxných židov je rodina základ, väčšinou majú šesť a viac detí, o domácnosť sa stará hlavne žena.

„Sme si vedomí, že to ľudí nahnevalo a že táto brožúra nezodpovedá tomu, za čím si stojí Ikea,“ povedal manažér. „Ospravedlňujeme sa za to,“ dodal.

V Izraeli je k dispozícii rovnaký katalóg ako v iných krajinách a sú v ňom ženy a dievčatá. Ikea je v Izraeli na troch miestach a všade dodržiava zvyky. V reštauráciách podľa ORF ponúka kóšer jedlo a obchody sú počas šabatu a židovských sviatkov zatvorené.

V Izraeli s 8,5 milióna obyvateľov žije podľa Times of Israel asi 11 percent ortodoxných židov. 

.

Prečítajte si aj Američanka prešla ako prvá na svete 196 krajín. Ženám odkazuje, aby sa nebáli cestovať samé