Naí Dillí.  Indický najvyšší súd dnes rozhodol, že okamžité rozvody podľa islamského práva sú protiústavné, čo stanica BBC označila za veľké víťazstvo bojovníčok za práva žien.

Senát najvyššieho súdu pomerom hlasov 3:2 zároveň rozhodol o pozastavení vykonávania ustanovenia zákona, podľa ktorého sa moslim môže so svojou manželkou rozviezť v priebehu niekoľkých minút, ak pred ňou trikrát zopakuje slovo "talak", čo v preklade znamená rozvod.

Traja z členov senátu najvyššieho súdu označili túto prax za "neislamskú a protiústavnú", pričom zároveň požiadali parlament, aby o veci hlasoval.

"Moslimské ženy v Indii trpeli celých 70 rokov. Je to pre nás historický deň, ale toto ešte nie je koniec. Indické ženy nás nevýslovne podporili, a to bez ohľadu na svoje vierovyznanie," povedala Zakia Somanová z Hnutia moslimských žien v Indii (BMMA), jednej z organizácií, ktoré zákon o okamžitom rozvode na súde napadli. 

Napriek tomu, že ide o prax vykonávanú desaťročia, zákon o okamžitom rozvode nemá oporu ani v islamskom práve šaría, ani v Koráne a viaceré moslimské krajiny vrátane Pakistanu a Bangladéša okamžité rozvody už zakázali.
 

 

Prečítajte si aj Zemetrasenie v Taliansku: Tehotnej žene vytiahli z trosiek domu troch synov a muža