Súčasný svet praje extrovertom. 

Ak sa nachádzate práve v tejto časti osi introverzia-extroverzia (ktorú kedysi zadefinoval Carl Gustav Jung pri skúmaní temperamentu človeka v závislosti od jeho prístupu k okolitému svetu), zrejme si význam mojej prvej vety vôbec neuvedomujete. A je to pochopiteľné, vám v práci nevadia open spacy, vyhovuje vám teamwork, brainstormingy vás inšpirujú a na teambuildingy sa tešíte ako na úžasnú príležitosť zabaviť sa a zresetovať. Home office vnímate iba ako benefit navyše, pre prípad nevyhnutnej potreby byť z nejakého dôvodu prítomný doma, inak vám nedáva zmysel. 

„Tí druhí“, tí na opačnej strane barikády mi však rozumejú, a to do slova a do písmena celým svojím telom-dušou. Súčasný svet jednoducho podporuje extroverziu, a to či už v našich školách alebo na našich pracoviskách, ba čo viac, pokladá ju za prirodzenú natoľko, že čokoľvek iné je už chápané ako odchýlka. Niet divu, že už aj samotní introverti sa v takomto prostredí považovali v lepšom prípade za „iných“, v tom horšom za divných.

Trochu úľavy im samým a trochu svetla do tejto dovtedy nepomenovanej veci priniesla milá autentická výpoveď úspešnej korporátnej právničky z Wall Street Susan Cain na TED konferencii v roku 2012, ktorou otvorila otázku sily introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť.  S otvorením tejto otázky sa mnohým otvorili oči. Introverti si uvedomili, že nie sú divní a extrovertom konečne začalo dochádzať, prečo nie sú všetci ľudia takí spoločenskí, komunikatívni a súťaživí ako oni.

Susan ešte na túto tému urobila veľa rozhovorov, napísala knihu a založila iniciatívu inšpirujúcu spoločnosť k vytvoreniu priaznivého pracovného i vzdelávacieho prostredia pre oba typy ľudí tak, aby boli čo najefektívnejšie využité prednosti každého z nich. Zdôrazňoval sa význam introvertných géniov z histórie ako Mahátmá Gandhí, Vincent van Gogh či Leonardo da Vinci a tiež na známych introvertných osobností súčasnosti  ako Steve Jobs, Barack Obama, Emma Watson, Johny Depp či J. K. Rowling. Už to nebola stigma, miestami sa dokonca mohlo zdať, že byť introvertom je takmer módnou záležitosťou. 

Napriek tomu svet ešte stále viac prial extrovertom. Až do momentu, kým nás šíriaci sa vírus nedonútil vyprázdniť open spacy, prikázať home officy a zrušiť objednané termíny organizovaných teambuildingov. Sociálne sa izolovať, obmedziť voľný pohyb a dodržiavať dostatočný odstup. A hádajte, kto sa na svojom komforte až tak veľmi obmedzený necítil. 😊

Taký introvert si sociálnu izoláciu celkom užíva. Nie žeby bol nespoločenský, plachý, či dokonca trpel sociálnou fóbiou. Iba vyslovene nevyhľadáva dlhší pobyt v prostredí plnom vonkajších stimulov a interakcií, nakoľko ho to poväčšine dosť unavuje. Vo vzťahu k ľuďom a zážitkom bez debaty uprednostňuje kvalitu pred kvantitou.

Naopak, v samote a pokoji si dobíja baterky, preto takú karanténu doma v úzkom kruhu svojich obľúbených veľmi rád ocení. Obľúbených osôb, vecí, prípadne zvierat, ale najmä - myšlienok. (Ideálne čítajúc obľúbenú knihu v pelíšku s mačkou v lone a kávou v ruke - samozrejme v obľúbenom hrnčeku.) Vysoká hladina vlastnej vnútornej aktivity ho dostatočne uspokojuje a zo svojej komfortnej zóny vystúpi, iba ak mu ten nasledovný diskomfort naozaj stojí za to. Nehrozia mu neočakávané návštevy a bez výčitiek si dovolí luxus neodpovedať na telefonáty z neznámych čísel.

🛒 [Nakupujte so zľavou a dopravou až domov - Hej.sk]

Na tých zopár vonkajších podnetov, ktoré k nemu do pelíška predsa len preniknú, má dostatok času, aby ich svojím komplikovaným spôsobom spracoval do takej hĺbky, do akej si len želá a do akej sa mu to v bežnom časopriestore bohužiaľ málokedy podarí. Dôkladne precítiť, rozanalyzovať a vyhodnotiť, všetko s dôrazom na detail. Keďže práve z vlastného sveta myšlienok a dojmov introvert čerpá energiu, po období takejto sociálnej izolácie sa takmer určite bude cítiť ako vymenený či znovuzrodený.

Samota a pokoj mu navyše umožňujú dostať zo seba to najlepšie a podnecujú v ňom introvertom vlastnú silnú kreativitu. Ak má to šťastie, že mu v práci bola poskytnutá možnosť home office-u (lebo takýto benefit je pre klasického introverta naozaj šťastím😊), bude sa mu v tomto jemu prirodzenom prostredí pracovať s radosťou a efektívne a jeho zamestnávateľ sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť čoskoro tešiť skvelým výstupom. Ak má to šťastie, že počas sociálnej izolácie nemusí pracovať vôbec, očakávajte uňho závan čerstvého vetra v súkromnej sfére - nové koníčky, projekty a niekedy možno aj celkovú zmenu životného smerovania.

Určite mu časom začnú chýbať občasné hlboké, dôverné rozhovory s priateľom (najviac dvoma😊) v útulnej domáckej kaviarničke na rohu, v ktorej je štamgastom, ale zato bude v rámci home office-u s nadšením využívať možnosti jeho obľúbenej a preferovanej formy komunikácie s okolitým svetom - komunikácie písomnej. Áno, takto dištančne mu to celkom vyhovuje. Nemá problém ani s dodržiavaním odstupu na verejnosti, naopak, úprimne sa teší takto nariadenému, aj keď zrejme iba dočasnému rešpektu k (preňho tak vzácnej) osobnej a intímnej zóne. Ani nosenie rúška mu nevadí. Small talk, teda ak sa k nemu zo zdvorilostných dôvodov prinúti, je spoza rúška dokonca zvládnuteľnejší a inak na verejnosti málokedy rozpráva až tak veľa, že by sa pod ním priveľmi zadýchal.

Áno, je nesporné, že pre mnohých introvertov nie sú mnohé zo súčasných obmedzení zabraňujúcich šíreniu pandémie coronavírusu vlastne vôbec obmedzeniami. Mnohí z nich by si mnohé z nich ako svoje prirodzené prostredie vybrali dobrovoľne, ak by mali v každej situácii takúto možnosť výberu.

Ale táto doba ešte stále viac praje extrovertom a "tí druhí" sa ešte stále v open spacoch, pri team worku a na teambuildingoch, vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť, snažia nájsť si tie svoje "pelíšky".

Práve im teraz veľmi prajem, nech si naplno užijú ten pocit, keď je INTROVERZIA aspoň na chvíľu (aj keď nie práve z najpríjemnejších dôvodov) V KURZE.

 

P.S.1: Milí introverti, viem, že sa každý nachádzate v rôznych stupňoch škály introverzie, ale verím, že mi v tomto prípade určitú mieru zovšeobecnenia odpustíte :)

P.S.2: Milí extroverti, viem, že sme niekedy ako balíčky s neznámym obsahom, bez priloženého návodu na použitie a po úvodnom rozviazaní červenej mašle hneď nevyskočíme do sveta s nadšením práve doručenej copatej Bambuľky, ale čítajte nás s porozumením, aby sme boli „v kurze“ všetci a stále.