TEHERÁN. Významnú ľudskoprávnu aktivistku a právničku Nasrín Sotúdeovú odsúdili v Iráne na sedem rokov väzenia. Sotúdeová predtým obhajovala v procesoch ženy, ktoré odmietali nosiť v Iráne zo zákona povinné šatky na hlavách. S odvolaním sa na pondelňajšiu správu iránskej agentúry ISNA o tom informovala agentúra AP.

Sudca uložil 55-ročnej právničke trest odňatia slobody päť rokov za sprisahanie proti štátu a ďalšie dva roky väzenia za urážku iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Kedy sudca verdikt vyriekol, nebolo bezprostredne známe, doplnila AP.

O Sotúdeovej uznaní za vinnú informovala minulú stredu organizácia Centrum pre ľudské práva v Iráne (CHRI). Iránsky revolučný súd rozhodol o Sotúdeovej, ktorá bola v tom čase v teheránskej väznici Evin, v jej neprítomnosti.

Aktivistka, ktorá je nositeľkou Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, strávila vo väzení za svoju prácu už tri roky. Pracovala pre ženy zadržané v Iráne po tom, ako protestovali proti povinnému noseniu šatky, zavedenému po islamskej revolúcii v roku 1979. V minulosti otvorene kritizovala iránske súdnictvo, ktoré je pod kontrolou zástancov tzv. tvrdej línie.

V roku 2011 Sotúdeovú odsúdili na 11 rokov väzenia za šírenie protištátnej propagandy a označili ju za osobu ohrozujúcu národnú bezpečnosť. Vtedajší verdikt vyvolal vo svete vlnu protestov. Už v roku 2013 sa však dostala na slobodu, keď nový prezident Hasan Rúhání nariadil prepustiť väznených disidentov.