Iránsky prezident Ebráhim Raísí zrušil rozhovor s novinárkou americkej televízie CNN Christiane Amanpourovou. Trval totiž na tom, aby si novinárka vzala na rozhovor s ním hidžáb.

Známa novinárka, ktorá má iránsky pôvod, už robila rozhovory s viacerými iránskymi prezidentmi. Uviedla, že žiadny iný iránsky prezident od nej niečo také nežiadal, ak sa rozhovor nekonal v Iráne. Požiadavku na hidžáb pri rozhovore Raísího asistent zdôvodnil podľa nej „situáciou v Iráne“.

Amanpourová odmietla hidžáb

V Iráne už sedem dní trvajú protesty, ktoré prepukli po úmrtí 22-ročnej Mahsy Amíníovej. Tú zatkla mravnostná polícia v Teheráne za porušenie pravidiel nosenia hidžábu. Mladá žena upadla do kómy niekoľko hodín po zadržaní a v nemocnici zomrela. Podľa rodiny bola predtým zdravá. Na sociálnych sieťach sa objavili informácie, že Amínová bola zbitá. Polícia tvrdí, že zomrela na infarkt. Podľa iránskej organizácie ľudských práv IHR terajšie protesty v Iráne neprežilo 31 osôb.

Prezident Raísí sľúbil, že smrť ženy sa dôkladne prešetrí. Rozhovor so CNN sa mal uskutočniť v New Yorku, kam prezident priletel na 77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Amanpourová čakala na rozhovor 40 minút, keď ju jeden z poradcov iránskeho prezidenta prišiel požiadať, aby si vzala hidžáb.

“Sme v New Yorku, kde nie je žiadny zákon ani tradícia vzťahujúca sa na pokrývky hlavy,“ uviedla na Twitteri. Poradca podľa novinárky dal jasne najavo, že rozhovor neprebehne, pokiaľ si hidžáb nevezme, a povedal, že je to „otázka úcty“.

Tím Amanpourovej rozhovor za týchto podmienok odmietol. Novinárka požiadavku iránskeho prezidenta označila za bezprecedentnú a nečakanú.

Protest v Iráne po smrti Amíniovej

„Iránski predstavitelia v minulosti uznali, že toto pravidlo neplatí za ich hranicami. Ale predstava nezahalenej spravodajkyne, navyše s iránskymi predkami, ktorá sa pýta ultrakonzervatívneho prezidenta na to, čo je teraz doma výbušnou záležitosťou, musela byť považovaná za príliš politicky riskantná,“ komentovala incident spravodajkyňa BBC Lysa Doucetová. Poznamenala pritom, že sa podobne správal aj Taliban v Afganistane.

Ženy utekajú pred policajtmi počas protestu proti smrti mladej iránskej ženy Mahsá Amíníovej v centre Teheránu. Foto - TASR/AP

Raísí vo štvrtok v New Yorku povedal, že úrady pre vyšetrenie prípadu robia, čo treba. "Určite sa to musí vyšetriť," uviedol s tým, že kontaktoval rodinu zomrelých a uistil ju, že vyšetrovanie tohto incidentu bude "vytrvalo pokračovať".

Súčasné demonštrácie označil konzervatívny prezident za „normálne a akceptovateľné“. Podľa neho sú dôkazom, že sa v jeho krajine „odohráva diskusia“. Je však dôležité "rozlišovať medzi demonštráciami a vandalizmom", podotkol.

Krajina však prežíva najväčšie protesty za niekoľko rokov, ľudia vyšli do ulíc vo viac ako 20 mestách,vrátane Teheránu. Ženy, ale aj muži, si strihajú na protest vlasy a pália hidžáby.