Hlavná moderátorka zahraničného spravodajstva americkej spravodajskej stanice CNN Christiane Amanpourová oznámila, že jej diagnostikovali rakovinu vaječníkov. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Amanpourová má rakovinu vaječníkov

Amanpourová (63) podľa vlastných slov podstúpila "náročnú, ale úspešnú operáciu zameranú na ich odstránenie", a čaká ju niekoľko mesiacov chemoterapie.

Skúsená reportérka túto osobnú správu oznámila zo svojho domáceho štúdia v Londýne po štyroch týždňoch absencie z vysielania.

Amanpourová, ktorá má britsko-iránsky pôvod, strávila desaťročia v rozličných častiach sveta, pokrývajúc široký záber konfliktov a krízových situácií.

 Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí a reportérka Christiane Amanpourovú, ktorá s ním prišla urobiť interview do Tripolisu vo februári 2011. Foto - TASR/AP

Berúc na vedomie "milióny" ľudí s rakovinou vaječníkov na celom svete, Amanpourová vyzvala ženy, aby sa o tejto chorobe vzdelávali, pravidelne sa nechali vyšetrovať a "zabezpečili, aby ich zdravotné ťažkosti neboli prehliadané alebo zľahčované".

Rakovinu vaječníkov je náročné diagnostikovať, pretože príznaky – napríklad opuchnutá alebo bolestivá brušná oblasť – sa ľahko dajú pomýliť s menej závažnými zdravotnými problémami.

Amanpourová podstúpi chemoterapiu

Ide o celosvetovo siedmu najrozšírenejšiu rakovinu u žien, uvádza medzinárodná nezisková organizícia World Cancer Research Fund. Ochorenie je zároveň ôsmou najrozšírenejšou príčinou úmrtí na rakovinu vo svete, pripomína BBC.

Amanpourová, držiteľka viacerých ocenení, plánuje pokračovať vo svojej práci pre CNN – týždenne moderovať svoj program od pondelka do stredy, hoci bude čeliť mesiacom chemoterapie.

Christiane Amanpourová moderuje vlajkový program CNN pre globálne záležitosti, ako aj týždennú reláciu pre stanicu PBS.