HAMBURG, BRATISLAVA. Šéf vlády pochválil vlastnú dcéru za projekt, do ktorého potom prispel miliónmi dolárov.  Situácia, aká je podľa nemeckého magazínu Der Spiegel typická pre autokratické systémy, kde vládnu rodinné klany, zažil Hamburg. V sobotu pochválil americký prezident Donald Trump dcéru Ivanku za fond na podporu žien v rozvojových krajinách. Summit G 20 sa týmto spôsobom viac ako minulý rok venoval téme žien. Cez Ivanku sa politici snažili dostať k nevypočitateľnému prezidentovi Trumpovi.  

 

Ivanka Trumpová so šéfom Svetovej banky Jim Yongom.  Foto - TASR/AP

 

Ivanka Trumpová chce pomáhať ženám

“Som veľmi pyšný na svoju dcéru Ivanku, Všetko by bolo jednoduchšie, keby to nebola moja dcéra,” povedal Trump podľa nemeckých médií. Ivanka Trumpová si však na summite G 20 užívala pozíciu, ktorú mohla mať iba ako dcéra prezidenta Trumpa. Spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, prezidentom Svetovej banky Jim Yongom a šéfkou Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardovou predstavila fond, ktorý má ženám v rozvojových krajinách pomôcť začať podnikať.

Fond vznikol v rámci tzv. iniciatívy W20, ktorá podporuje ekonomické zrovnoprávnenie žien. Fond avizovala už v apríli na konferencii v Berlíne kancelárka Angela Merkelová. Na konferencii sa zúčastnila aj Ivanka Trumpová.

Fond má pomôcť ženám v rozvojových krajinách dostať sa k malým pôžičkám na rozbehnutie podnikania, aby tak mali šancu dostať sa z chudoby.

Fond podporili Veľká Británia, Austrália, Čína, Kanada, Holandsko i Nemecko.

 

Ivanka Trumpová sa zdraví s kancelárkou Angelou Merkelovou. Foto - TASR/AP

 

Genderovo slepý summit

Experti a expertky opatrne vítajú zámer založiť fond, ale najprv musí byť jasné, na čo peniaze z fondu pôjdu. Ocenili, že dlho bola skupina G 20 “genderovo slepá”. To sa teraz zmenilo, povedala Claudia Grosse-Leege zo zväzu nemeckých podnikateliek.

Vo fonde je nateraz 325 miliónov dolárov, čo je asi 285 miliónov eur. Merkelová iniciatívu pochválila ako hodnotnú. “Z toho vidíme, že summit G 20 nie je summitom na dva dni, ale je to proces,” povedala podľa AFP:

Angela Merkelová I nmhí politici využili stretnutia s Ivankou Trumpovou aj na to, aby sa dostali bližšie k prezidentovi Trumpovi. Normálne na to slúži šéf vyjednávačov, ale toho Trump krátko pred summitom G 20 odvolal.

 

 

Ivanka prekvapila a zastúpila otca

To, že Ivanka Trumpová má veľmi vplyvnú, hoci neoficiálnu pozíciu poradkyne, ukazuje aj nezvyklá situácia. Ivanka na chvíľu zastúpila svojho otca pri rokovacom stole hláv štátov a vlád skupiny G 20. Veľmi nezvyčajný krok zdôvodnila podľa nemeckých médií americká delegácia tým, že Trump musel na chvíľu sálu opustiť.

​Tridsaťpäťročná Trumpová ho vystriedala vo chvíli, keď šéf Svetovej banky hovoril o fonde na podporu žien.

V Hamburgu sa dnes skončila vrcholná schôdzka predstaviteľov veľkých svetových ekonomík G20, ktorú sprevádzali násilné protesty v uliciach mesta. V záverečnom vyhlásení sa ekonomiky G 20  prihlásili k voľnému obchodu bez protekcionizmu, ktorý presadzoval prezident Trump. Devätnásť členov, bez Spojených štátov, tiež podporilo rýchle naplnenie klimatických cieľov.

.

Prečítajte si aj Ženy si váži, povedala Ivanka Trumpová o otcovi. Sedela tam Merkelová, ktorej Trump odmietol podať ruku