Presťahovali ste sa zo „Sin City“ na dedinu a očakávate, že výmenou za vyššiu kultúru získate prostredie vyššej morálky? Sklamem vás. Predstavte si, že na dedine sa dospelí muži za denného svetla obnažujú na verejnosti a ženy a deti sa nevedia úplne vyhnúť pohľadu na ich nahé pohlavie. Okrem toho, bez ostychu očúravajú budovy a ploty, zanechávajúc tak nielen vizuálnu ale aj výraznú pachovú stopu.

Bývam v centre dediny - oproti potravinám a pri odbočke na Roľnícke družstvo - a môj pohľad od jedálenského stola je práve na stenu potravín Coop Jednota, kde muži vykonávajú malú potrebu na „stojáka“.

Nie je to spôsobené len pivom, ktoré si v potravinách kupujú. Ale aj príjemným prostredím, priam volajúcim po odopnutí zipsu. Širšia ulička medzi potravinami a plotom susedného domu evokuje pocit súkromia, nepokosená tráva volá k prinavráteniu sa k prírode a k zvieraciemu pudu označovania si svojho teritória.

Slabá zima tomu tiež pridáva na atraktivite. Asi vás ani neprekvapím, ak poviem, že v lete sme pri doobedňajšej káve videli v tejto uličke aj sex, takzvaný „hand job“, dvoch heterosexuálov. K ich identite môžem len uviesť, že sa už rozišli.

O pár metrov ďalej, na murovanom plote krčmy, sa opakuje rovnaký scenár. Idem si s dieťaťom a psom okolo, a čo nevidím za rohom? Starší pán nedomyslel, že potrebu treba vykonať na WC v krčme a šup, hádže vyfiltrované pivo na nedávno natrený plot.

Zdravím ho, dobrý deň, lebo zdraviť starších sa predsa na dedine patrí. Môj syn sa pýta: Maminka, čo to robí? A ja mu môžem vysvetliť, že ciká na plot, ako náš pes, lebo dospelí už nenosia plienky a nemohol vydržať. Preto treba chodiť na záchod pred odchodom domov, ako som Ti minule hovorila. Pomyslím si, že to bola situácia s výrazným výchovným potenciálom. Mala by som hádam aj poďakovať.

Rozmýšľam nad tým, či sme alebo nie sme my Slováci naozaj konzervatívni. Veď teraz sa toľko píše o ohrození morálky detí a rodín a vyobrazovaní pohlavia v učebniciach sexuálnej výchovy. Neslýchané, čo všetko naše deti už môžu vidieť! Odhaľovanie dospelých mužov pri malej potrebe na verejnosti však považujeme za prijateľné. Možno je to preto, že ich vtedy vidíme len z profilu. A možno preto, že na ulici človek zväčša neuzrie taký penis, čo by ho vzrušoval, nabádal k hriechu a sexuálnej aktivite. Naopak, títo muži pôsobia dosť antikoncepčne. Žeby to bola nejaká skrytá kampaň za morálku na dedine?