HARTFORD, BRATISLAVA. Rázna, neústupná, drzá a nekonvenčná, ale aj oslňujúca či neodolateľná. Taká bola Katharine Hepburnová, ktorá sa veľmi podobala na silné odvážne postavy, ktoré často stvárňovala. Americký filmový inštitút (AFI) vyhlásil v roku 1999 túto držiteľku štyroch Oscarov v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe za najväčšiu ženskú legendu filmového plátna všetkých čias. 

Dnes je to 15 rokov, čo zomrela jedna z najvýznamnejších amerických herečiek v dejinách Hollywoodu.

 

Katharine Hepburnová s Henry Fondom vo filme Na Zlatom jazere v roku 1981. Foto archív - TASR/AP

 

Pochodovala za ženské práva 

Katharine Hepburnová sa narodila 12. mája 1907 v Hartforde v americkom štáte Connecticut. Vyrastala v pokrokovej rodine, v ktorej otec bol uznávaným urológom a matka sa angažovala v ženskom hnutí. Budúca filmová hviezda v mladosti príliš nezapadla medzi svojich rovesníkov, radšej sa s matkou zúčastňovala rôznych demonštrácií a pochodov za ženské práva. Ako štrnásťročná sa musela vyrovnať so stratou milovaného brata, ktorého objavila mŕtveho, údajne po spáchaní samovraždy. Po ukončení štúdia histórie a filozofie na elitnej Bryn Mawr College v Pensylvánii si pre svoj budúci život vybrala hereckú profesiu.

Začínala na divadelných doskách newyorského Broadwaya. O svojich kvalitách sebavedomá Hepburnová nikdy nepochybovala, zakrátko žiarila v hlavných úlohách a tešila sa obľube u divákov. Bolo len otázkou času, kým si to z divadla namieri pred kameru. Stalo sa tak v roku 1932, keď skvelým výkonom debutovala vo filme A Bill of Divorcement (Rozvodová záležitosť). Prvého Oscara získala v roku 1934 za svoj tretí film Morning Glory (Ranná žiara, 1933). Ďalšie Ceny Akadémie vyniesli herečke slávne snímky Guess Who's Coming to Dinner (Hádaj, kto príde na večeru, 1967), The Lion in Winter (Lev z zime, 1968) a On Golden Pond (Na zlatom jazere, 1981).

 

Foto - TASR/AP

 

Úspešné 40. roky 20. storočia znamenali pre Hepburnovú stretnutie s jej filmovým i životným partnerom Spencerom Tracym. Hrala s ním v deviatich filmoch, pričom v roku 2004 sa vedci z britskej Kráľovskej spoločnosti pre chémiu uzniesli, že hollywoodsky pár Katharine Hepburnová a Spencer Tracy vytvorili v spoločnej snímke Adam's Rib (Adamovo rebro, 1949) najlepšiu mileneckú dvojicu strieborného plátna. Ich posledné spoločné dielo Hádaj, kto príde na večeru z roku 1967 pranierovalo skrytý rasizmus bielych Američanov a podľa kritikov sa stalo najdôležitejším americkým filmom vôbec. V roku 1967 Tracy zomrel a Hepburnová bola do poslednej chvíle pri ňom, hoci nikdy netvorili manželský zväzok.

 

 Na snímke z roku 1968 Katharine Hepburnová a Peter O'Toole vo filme Lev v zime.  Foto archív - TASR/AP

 

Mnoho ocenení i kritikov

Režiséri ju nenávideli a milovali zároveň, muži z celého sveta jej ležali pri nohách, ženy ju obdivovali a kritici jej herecké výkony vychvaľovali do nebies. Hviezdna Katharine Hepburnová mala na konte mnoho prestížnych ocenení, vrátane ceny Emmy (1975), dvoch cien BAFTA (1969, 1983) alebo ôsmich nominácii na Zlatý glóbus. Jej filmografiu dopĺňajú kvalitné snímky ako The Philadelphia Story (Príbeh z Filadelfie, 1940), Woman of the Year (Najprv stvoril ženu, 1942), The African Queen (Africká kráľovná, 1951), Summertime (Letné opojenie, 1955) alebo Long Day's Journey into Night (Cesta dlhého dňa do noci, 1962).

V roku 1987 vyšla Hepburnovej kniha spomienok The Making of The African Queen (Vytvorenie africkej kráľovnej). Kritika sa pochvalne vyjadrovala aj o jej pamätiach s názvom Me (Ja, 1991), v ktorých prvýkrát písala o vzťahu so Spencerom Tracym.

 

Spencer Tracy, dvojnásobný držiteľ Oscara a dlhoročný životný a filmový partner Katherin Hepburnovej. Foto archív - TASR/AP

 

Bravúrna herečka Katharine Hepburnová zomrela 29. júna 2003 vo veku 96 rokov vo svojom dome v meste Old Saybrook v americkom štáte Connecticut v kruhu svojej rodiny. Pozostalí vyhoveli jej žiadosti neusporiadať spomienkové slávnosti alebo verejný pohreb. Jej popol uložili na cintoríne v rodnom Hartforde.

Necelé dva týždne po jej smrti vyšiel v knižnej podobe jej prvý autorizovaný životopis Kate Remembered (Spomienky na Kate, 2003), ktorý napísal známy životopisec Andrew Scott Berg, držiteľ Pulitzerovej ceny. Uvádza sa v ňom napríklad, že slávnu hollywoodsku divu raz udrel jej opitý milenec Spencer Tracy v hádke po tvári. Herečka sa napriek tomuto incidentu odmietla s ním rozísť a namiesto toho mu pomáhala liečiť sa z alkoholizmu a bojovať s depresiami.

.

Prečítajte si aj Najprv spolu schudli takmer 270 kilogramov a zajtra majú svadbu