KODAŇ, CANTENBURY. Hračky spoločnosti Lego sú stále viac orientované na násilie a vojny. V digitálnej ére sa dánsky výrobca hračiek snaží pritiahnuť pozornosť detí drsnými bojovníkmi so zbraňami, ktorí vystriedali usmiatych panáčikov. Zistili to vedci z novozélandskej univerzity z Cantenbury, ktorí skúmali hračky i katalógy spoločnosti.

„Produkty spoločnosti Lego nie sú také nevinné ako by mali byť. Miera násilia tu dávno prekročila hranicu, keď len obohacovala hru,“ povedal pre denník Guardian vedec Christoph Bartneck, ktorý tím viedol.

 

Figúrky "Stormtroopers" zo stavebnice Lego z legendárnej vesmírnej filmovej série Star Wars na výstave

 

Násilné scény v katalógoch

Vedci zrátali, že zbrane sa objavujú v 30 percentách stavebníc Lega. Prvé zbrane sa v hračkách Lega objavili v roku 1978, kde sa v hrách využívali hlavne meče, sekery alebo kopije. Ale vojnové zbrane sú odvtedy stále dôležitejšou súčasťou stavebníc, s ktorými sa na celom svete doma alebo v detských centrách hrá približne 100 miliónov detí.

Vedci tiež skúmali katalógy firmy v rokoch 1973 až 2015. Až 40 percent obrázkov v nich obsahovalo násilné scény.

Hovorca firmy Lego Troy Taylor pre Guardian uviedol, že aktivity hier sú postavené hlavne na stavbe, fantázii a konflikte. „Rovnako ako  všetky ostatné detské hry, aj konflikty sú dôležitou súčasťou rozvoja myslenia detí,“ povedal s tým, že násilie sa snažia potlačiť do úzadia použitím humoru.

 

 

Metaforická vojna v zbrojení

Vedci tvrdia, že tento vývoj sa týka mnohých výrobcov hračiek. „Aby si udržali pozornosť svojho publika, výrobcovia hračiek sú uväznení v určitej metaforickej vojne v zbrojení, a výsledkom sú nové vzrušujúce a zábavné produkty,“ uviedli vedci o svojej štúdii, ktorú publikovali v digitálnom magazíne PLOS ONE.

Spoločnosti Lego sa darí a desiaty rok po sebe zvyšuje zisky. Minulý rok zaznamenala spoločnosť rekord, keď čistý zisk vzrástol o 31 percent na 9,2 miliardy dánskych korún, čo je 1,23 miliardy eur.  Spoločnosť, ktorá legendárne stavebnice Lego vyrába od roku 1949, zamestnáva 17 300 ľudí.

 

 

 

Prečítajte si aj Nová Barbie nebude len sexi štíhla, nabrala reálne miery