V živote som urobila množstvo chýb, s ktorými som si však poradila. Jediná, s ktorou si neviem rady, sa začala ešte  v bývalom NDR na hoteli, kde sme boli vystupovať s tanečným súborom. Spolubývajúca Martina si zapálila tenkú hnedú cigaretu SUN a ponúkla ma. Dodnes to vidím, akoby to bolo včera. Dodnes ju za to nenávidím, pretože ako stredoškoláčke rodičov fajčiarov, ma prehovárať nemusela. Skoro som sa zadusila, ale zrazu som mala pocit, že som dospela.

Dnes som  síce dospelá, až prestarnutá,  ale zasa poriadne blbá.  Nenávidím sa pri každej cigarete, ktorú si zapálim. Cez slzy sa smejem sama na sebe, ako som pred rokmi stála  pred svojim budúcim manželom, demonštratívne otvorila okno a vyhodila škatuľku, že mu ukážem, s akou silnou osobnosťou sa ožení! Dodnes si pamätám, ako som sa vtedy celú noc budila a potila, čo bude ráno pri rannej káve. Celú noc som počúvala ako dážď cupotal na parapetu okna a rozmýšľala či ráno na parkovisku nájdem škatuľku a v nej  aspoň jednu suchú cigaretu. Ráno som ju ešte v župane medzi autami našla.

Odvtedy som takýchto nocí zažila mnoho. Aj tak sa cigareta stala mojim druhým ja.  Najlepšia aj najhoršia priateľka,  vďaka ktorej som spoznala  množstvo skvelých ľudí a vďaka nej vedela v práci viac ako nefajčiari. Milujem letné rána, keď som s  ňou a kávou na terase iba ja a slnečné lúče mi dopadajú na tvár. Nenávidím ju, keď stojím v mrazoch a fujavici vonku ako totálny idiot, ale tvárim sa, že presne toto mi vyhovuje. Alebo ako trafená stojím v skleníku fajčiarskej hanby na letisku a čakám na batožinu, ktorú vlastne pre hustý cigaretový dym z kukane ani nevidím.

Milujem a nenávidím tú moju „kamošku“ . Naše spoločné chvíle a jej sociálny rozmer. Ale....  Vraj so závislosťou na nikotíne pomôžu lekári. Tá moja mi však zaťukala na čelo, že pracujem tak veľa, že bez cigarety to nezvládnem. Vraj sa mám na to vykašľať, veď fajčí aj ona. A bolo vymaľované. .... Tento boj prehrávam. Rovnako ako narkomani či takí, čo sa k II. typu diabetes prepracujú prejedaním sa. Vraj to treba mať nastavené v hlave. Mám to nastavené už roky a nič! To si mám skutočne kúpiť letenku na mesiac a prestupovať z lietadla do lietadlo, aby som to dokázala??? Hm... Cigarety milované aj zatracované. Nakopala by som sa do zadku. Všimli ste si v poslednom čase, že na verejnosti fajčia hlavne ženy? To sme fakt také hlúpe?! Mě by jednom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu!

Odborníci radia, že ak chcete prestať fajčiť, nikomu to nepovedzte. Hlúposť. Vyskúšané, nefunguje. Aspoň u mňa. Preto píšem takto verejne, ako posledný pokus. Možno hrozba verejnej hanby, ak to nezvládnem, pomôže. Fu ... Tak to teda skúsim takto verejne. Prestala som fajčiť!

.

Prečítajte si aj Nemusíš, lebo raz nebudeš môcť