Zamilovanosť človeka mení. Zvonku aj zvnútra. Dopamín a noradrenalín produkujú intenzívne pocity šťastia. A tie sú neprehliadnuteľné aj neprepočuteľné. „Postihnutému“ zružovie zrak a okolie zachytáva zmeny: Rastú krídla. Prebúdza sa k životu. Tvár žiari úsmevom. Melódia, farba hlasu sladne. Pohľad upretý do vlastných slastných pocitov. Zadumanosť, zasnenosť aj neobvyklá zábudlivosť všetko prezradia.

„Zamilovať sa môže pritrafiť každému. Aj pápežovi,“ vraví kňaz vo svojom príhovore manželom pri jednom sedení na fare. „Ale podstatné je, čo s ňou človek spraví a akú oporu má vo svojom partnerovi, ak sa tak stane v manželstve,“ dodáva.

Zamilovanosť je KRÁSNA, ak svojou silou a intenzitou prekvapí toho a tú, čo už ani nedúfali, že aj oni môžu, že aj ich niekde čaká prichádzajúca láska a šťastie. Zamilovanosť spôsobuje BOLESŤ, ak postihne a prekvapí svojou intenzitou toho a tú, čo už svoju vernosť sľúbili inej a inému. Zamilovanosť ZABÍJA, ak ilúziu o dokonalosti náprotivku, vystrieda krutá pravda o vlastnej naivnej role obeti, po slovách: „Nič som k tebe nikdy necítil a necítim.“ Iba všetky láskyplné gestá mali smerovať ku naplneniu jednej aktuálne nenaplnenej potreby. Ale o tom teraz nechcem.

Žena je v práci a muž sadá do auta a odchádza za inou. Manželka a matka spoločných detí je na nočnej a neverný muž si tú inú privezie do manželskej postele. Manželka nemusí byť premúdrelá, aby to necítila. Aby nemala správny pocit, že niekoho má. Že ju podvádza. Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať. Tak znie rada niekoľkokrát, určite šťastne rozvedeného, odborníka.

Keď muž podvádza svoju ženu, podvádza úplne všetkých. Podvádza seba. Žije v klamstvách, intrigách, výčitkách, zožierajúcich pocitoch viny, v napätí, že bude odhalený. Podvádza dve ženy zároveň. Podvádza aj svoje deti.

Keď muž podvádza svoju ženu a ona mu to mlčky toleruje, keď netrvá na ukončení toho bočného chorého vzťahu, keď netrvá na liečení sa muža, ktorý má zjavne veľký problém, keď vydiera svojho neverného muža tým, že jej ako bolestné musí plniť všetky túžby a želania a na verejnosti prezentuje šťastnú dokonalú rodinu, keď žena nemá um ani odvahu na to, aby od neho odišla alebo mu zbalila veci a poslala za ňou, nemôže to zvládnuť bez ujmy.

Kôpka nešťastia, strhaná, zničená. Obviňujúca nevinných zo svojho nešťastia. Závidiaca iným ich ťažko skúšané šťastie. Hľadajúca úľavu v závislosti na hmotných veciach či na dne pohárika. Beznádejne túžiaca po láske od človeka, ktorý lásky nie je schopný.

Keď má ženatý muž inú ženu na sex, ubližuje všetkým. Keď muž podvádza svoju ženu a ona to zistí, lebo vždy to napokon zistí, mal by v sebe pozbierať zvyšky človečiny a neklamať. A spravodlivo s citom riešiť. Veď zatĺkať je dobre iba ak klince do laty pri výrobe chlieva. A práve tam, prosím o prepáčenie všetkých správnych mužov, chlap správajúci sa k žene ako k odpadu, jednoznačne patrí.  

.

Prečítajte si aj